Չինական Xiaomi ըկերությունը այս տարվա երկրորդ եռամսյակում առաջին անգամ զբաղեցրել է երկրորդ տեղը սմարթֆոնների վաճառքի համաշխարհային առաջատարների ցուցակում, գրում է Forbes-ը՝ հղում կատարելով Canalys հետազոտական ընկերությանը։
Ցուցակը գլխավորել է հարավկորեական Samsung-ը՝ 19 տոկոս։ Xiaomi-ն՝ 17 տոկոս։ Ընկերությունը երրորդ տեղ է մղել Apple-ին, որի բաժինը կազմել է 14 տոկոս։
«Xiaomi-ն արագ ընդլայնում է իր բիզնեսն արտասահմանում»,- ասել է Canalys հետազոտությունների ղեկավար Բեն Սթենթոնը։ Նա նշել է, որ ընկերության մատակարարումների ծավալը Լատինական Ամերիկա ավելացել է ավելի քան 300 տոկոսով, Աֆրիկա՝ 150, Արեւմտյան Եվրոպա՝ 50 տոկոսով։ Ընդ որում՝ նրա խոսքով, Xiaomi-ի սահմանած միջին գները մոտ 40 տոկոսով ցածր են, քան Samsung-ինը, 75 տոկոսով ցածր, քան Apple-ինը։ Ուստի, այս տարի ընկերության համար առաջնահերթ է թանկ սարքերի վաճառքի ավելացումը, ինչպիսին է Mi 11 Ultra-ն, նշել է վերլուծաբանը։
Երկրորդ եռամսյակը սովորաբար ամենահանգիստն է Apple-ի եւ Samsung-ի համար, քանի որ երկու ընկերությունները պատրաստվում են թողարկել նոր սմարթֆոններ առաջիկա ամիսներին, նշում է Bloomberg-ը։ Apple-ն այս տարի պատվիրել է 90 մլն նոր սերնդի iPhone, 20 տոկոսով ավելի, քան սովորաբար պատվիրում էր վերջին տարիներին, ասել են գործակալության աղբյուրները։
2020թ. երկրորդ եռամսյակում սմարթֆոնների վաճառքի գծով համաշխարհային առաջատարն առաջին անգամ դարձավ չինական Huawei ընկերությունը։ Սակայն ամերիկյան պատժամիջոցները նրան կտրեցին չիփերի անհրաժեշտ մատակարարումներից, գրում է Bloomberg-ը։ Սա չինական մյուս ընկերություններին մղեց այն բանին, որ ակտիվորեն միջոցներ ծախսեն նոր մշակումների վրա։ Xiaomi-ն հատկապես ակտիվ էր եւ երկու նոր դեւայս թողարկեց այս տարվա առաջին չորս ամսում։

Китайская компания Xiaomi во втором квартале этого года впервые заняла второе место в списке мировых лидеров по продажам смартфонов, пишет Forbes со ссылкой на исследовательскую  компанию Canalys.
Возглавила список южнокорейская Samsung, на которую пришлось 19% поставленных смартфонов. Xiaomi оказалась на второй строчке с 17%. Компания потеснила на третье место Apple, доля которой составила 14%.
«Xiaomi быстро расширяет свой бизнес за рубежом», — заявил руководитель исследований Canalys Бен Стэнтон. Он отметил, что объем поставок компании в Латинскую Америку вырос более чем на 300%, в Африку — на 150%, в Западную Европу — на 50%. При этом, по его словам, средние устанавливаемые Xiaomi цены примерно на 40% ниже, чем у Samsung, и на 75% ниже, чем у Apple. Поэтому приоритет для компании в этом году — наращивание продаж дорогих устройств, таких как Mi 11 Ultra, отметил аналитик.
Второй квартал — традиционно самый тихий период для Apple и Samsung, так как обе компании готовятся к запуску новых смартфонов в ближайшие месяцы, отмечает Bloomberg. Apple в этом году заказала у поставщиков 90 млн iPhone нового поколения — на 20% больше, чем обычно заказывала в последние годы, рассказали источники агентства.
Во втором квартале 2020 года мировым лидером по продажам смартфонов впервые стала китайская компания Huawei. Однако американские санкции отрезали ее от необходимых поставок чипов, пишет Bloomberg. Снижение доли рынка Huawei подтолкнуло другие китайские компании к тому, чтобы активно тратить средства на новые разработки. Xiaomi была особенно активна и запустила два флагманских девайса в первые четыре месяца этого года.