Ամերիկյան վարչակազմը չի կարծում, որ Վիեննայում Իրանի հետ բանակցությունները Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) վերականգնման շուրջ մոտ են ձախողման, սակայն Միացյալ Նահանգները եւ Իսրայելը թույլ չեն տա Իրանի իշխանություններին ատոմային ռումբ մշակել: Այս մասին Վաշինգտոնի վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը հայտարարել է «Ամերիկայի ձայն»-ի հատուկ հեռախոսազրույցում եւ լրագրողների համար ճեպազրույցում։
ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանն այս շաբաթ կայցելի Իսրայել՝ Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բենեթի հետ Իրանի միջուկային ծրագիրը քննարկելու համար։
Սալիվանը, Ազգային անվտանգության խորհրդի Մերձավոր Արեւելքի տնօրեն Բրեթ ՄաքԳուրքի եւ այլ ամերիկացի պաշտոնյաների հետ միասին, կհանդիպի նաեւ Պաղեստինի ինքնավարության նախագահ Մուհամեդ Աբասի հետ՝ պաղեստինցիների հետ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների ամրապնդումը քննարկելու համար, ասել է պաշտոնյան:
Այցի ընթացքում, ամենայն հավանականությամբ, կգերակշռի Իրանի կողմից ենթադրյալ սպառնալիքի թեման, քանի որ բանակցողները հայտնում են Վիեննայում դանդաղ բանակցությունների մասին, որոնք ուղղված են Իրանի հետ 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրի վերսկսմանը:
Բայդենի վարչակազմի ներկայացուցիչը, լրագրողների հետ զրույցում,  անանուն մնալու պայմանով  հայտնել է, որ ԱՄՆ եւ Իսրայելի պաշտոնյաները կխոսեն այն մասին, թե ինչ են ակնկալում տեսնել առաջիկա շաբաթներին Իրանի հետ հարաբերություններում:
«Մենք կխոսենք այն մասին, թե ինչպես ենք գնահատում Իրանի միջուկային ծրագրի վիճակը,- ​​ասել է պաշտոնյան։- Դա լավ հնարավորություն կլինի նստել դեմ առ դեմ եւ խոսել բանակցությունների վիճակի, այն ժամկետների մասին, որոնց շրջանակներում մենք աշխատում ենք, եւ կրկին ընդգծել, որ քիչ ժամանակի ունենք»։
Միացյալ Նահանգները կարծում են, որ մեկ միջուկային մարտագլխիկի համար բարձր հարստացված ուրան արտադրելու Իրանի առաջխաղացման ժամանակը «շատ կարճ» է եւ տագնապալի, անցյալ շաբաթ հայտարարել էր ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյան: Իրանը հերքում է միջուկային զենք ստեղծելու փորձերը։
Բայդենի վարչակազմի ներկայացուցիչն ասել է, որ ԱՄՆ-ն եւ Իսրայելը լիովին համաձայն են, որ Իրանին չի կարելի թույլ տալ միջուկային զենք ստեղծել:
Իրանի եւ համաշխարհային տերությունների միջեւ բանակցությունները դադարեցվել են մինչեւ հաջորդ շաբաթ։
Իսրայելցիների հետ իր բանակցություններում Սալիվանը կվերահաստատի ԱՄՆ-ի հանձնառությունն Իսրայելի անվտանգությանը: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Սալիվանը Աբասի հետ կքննարկի խաղաղության ու անվտանգության խթանման եւ ԱՄՆ-Պաղեստին կապերի ամրապնդման շարունակական ջանքերը` ինչպես պաղեստինցիների, այնպես էլ իսրայելցիների համար:

U.S. National Security Adviser Jake Sullivan will visit Israel this week for detailed discussions with Israeli Prime Minister Naftali Bennett on Iran's nuclear program, a senior Biden administration official said on Monday, Reuters reported.
Sullivan, joined by the National Security Council's Middle East director Brett McGurk and other U.S. officials, are expected to arrive in Israel on Tuesday. Sullivan will also meet with Palestinian President Mohammed Abbas in Ramallah on the West Bank to discuss strengthening U.S. relations with the Palestinians, the official said.
But the trip is likely to be dominated by the perceived threat from Iran as negotiators report slow going in talks in Vienna aimed at reviving the 2015 Iran nuclear deal.
The Biden administration official, speaking to reporters on condition of anonymity, said the U.S. and Israeli officials will talk about how they see the coming weeks unfolding with Iran.
"We will talk about where we see the state of Iran's nuclear program and some of the timelines," the official said. "It will be a good opportunity to sit down face-to-face and talk about the state of the talks, the timeframe in which we are working and to re-emphasize that we don't have much time."
The United States believes Iran's breakout time to producing enough highly enriched uranium for one nuclear weapon is now "really short" and alarming, a senior U.S. official said last week. Iran denies trying to develop a nuclear weapon.
The United States and Israel are in total agreement that Iran must not be allowed to develop a nuclear weapon, the Biden administration official said.
Talks between Iran and world powers have been put on pause until next week.
In his talks with the Israelis, Sullivan will reaffirm the U.S. commitment to Israel’s security, the White House said in a statement.
In Ramallah, Sullivan will discuss with Abbas ongoing efforts to strengthen U.S.-Palestinian ties and advance peace and security for Palestinians and Israelis alike, the statement said.