Ամերիկյան վարչակազմը չի կարծում, որ Վիեննայում Իրանի հետ բանակցությունները Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) վերականգնման շուրջ մոտ են ձախողման, սակայն Միացյալ Նահանգները եւ Իսրայելը թույլ չեն տա Իրանի իշխանություններին ատոմային ռումբ մշակել: Այս մասին Վաշինգտոնի վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը հայտարարել է «Ամերիկայի ձայն»-ի հատուկ հեռախոսազրույցում եւ լրագրողների համար ճեպազրույցում։
ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանն այս շաբաթ կայցելի Իսրայել՝ Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բենեթի հետ Իրանի միջուկային ծրագիրը քննարկելու համար։
Սալիվանը, Ազգային անվտանգության խորհրդի Մերձավոր Արեւելքի տնօրեն Բրեթ ՄաքԳուրքի եւ այլ ամերիկացի պաշտոնյաների հետ միասին, կհանդիպի նաեւ Պաղեստինի ինքնավարության նախագահ Մուհամեդ Աբասի հետ՝ պաղեստինցիների հետ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների ամրապնդումը քննարկելու համար, ասել է պաշտոնյան:
Այցի ընթացքում, ամենայն հավանականությամբ, կգերակշռի Իրանի կողմից ենթադրյալ սպառնալիքի թեման, քանի որ բանակցողները հայտնում են Վիեննայում դանդաղ բանակցությունների մասին, որոնք ուղղված են Իրանի հետ 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրի վերսկսմանը:
Բայդենի վարչակազմի ներկայացուցիչը, լրագրողների հետ զրույցում,  անանուն մնալու պայմանով  հայտնել է, որ ԱՄՆ եւ Իսրայելի պաշտոնյաները կխոսեն այն մասին, թե ինչ են ակնկալում տեսնել առաջիկա շաբաթներին Իրանի հետ հարաբերություններում:
«Մենք կխոսենք այն մասին, թե ինչպես ենք գնահատում Իրանի միջուկային ծրագրի վիճակը,- ​​ասել է պաշտոնյան։- Դա լավ հնարավորություն կլինի նստել դեմ առ դեմ եւ խոսել բանակցությունների վիճակի, այն ժամկետների մասին, որոնց շրջանակներում մենք աշխատում ենք, եւ կրկին ընդգծել, որ քիչ ժամանակի ունենք»։
Միացյալ Նահանգները կարծում են, որ մեկ միջուկային մարտագլխիկի համար բարձր հարստացված ուրան արտադրելու Իրանի առաջխաղացման ժամանակը «շատ կարճ» է եւ տագնապալի, անցյալ շաբաթ հայտարարել էր ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյան: Իրանը հերքում է միջուկային զենք ստեղծելու փորձերը։
Բայդենի վարչակազմի ներկայացուցիչն ասել է, որ ԱՄՆ-ն եւ Իսրայելը լիովին համաձայն են, որ Իրանին չի կարելի թույլ տալ միջուկային զենք ստեղծել:
Իրանի եւ համաշխարհային տերությունների միջեւ բանակցությունները դադարեցվել են մինչեւ հաջորդ շաբաթ։
Իսրայելցիների հետ իր բանակցություններում Սալիվանը կվերահաստատի ԱՄՆ-ի հանձնառությունն Իսրայելի անվտանգությանը: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Սալիվանը Աբասի հետ կքննարկի խաղաղության ու անվտանգության խթանման եւ ԱՄՆ-Պաղեստին կապերի ամրապնդման շարունակական ջանքերը` ինչպես պաղեստինցիների, այնպես էլ իսրայելցիների համար:

Американская администрация не считает, что переговоры с Ираном в Вене по восстановлению Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по ядерной программе Тегерана близки к провалу, но США и Израиль не допустят разработки иранскими властями атомной бомбы. Об этом заявил представитель вашингтонской администрации высокого ранга на специальном телефонно«Голос Америки»м брифинге для журналистов.
Советник США по национальной безопасности Джейк Салливан на этой неделе посетит Израиль для обсуждения с премьер-министром Израиля Нафтали Беннеттом ядерной программы Ирана, сообщает .
Салливан, вместе с директором ближневосточного отдела Совета национальной безопасности Бреттом Макгурком и другими официальными лицами США, также встретится с президентом Палестинской автономии Мохаммедом Аббасом, чтобы обсудить укрепление отношений США с палестинцами, сказал чиновник.
Во время поездки, вероятно, будет преобладать тема предполагаемой угрозы со стороны Ирана, поскольку переговорщики сообщают о медленных переговорах в Вене, направленных на возобновление ядерной сделки с Ираном 2015 года.
Представитель администрации Байдена, общаясь с журналистами на условиях анонимности, сказал, что официальные лица США и Израиля будут говорить о том, что они ожидают увидеть в ближайшие недели в отношениях с Ираном.
«Мы поговорим о том, как мы оцениваем состояние ядерной программы Ирана, – сказал чиновник. – Это будет хорошая возможность сесть лицом к лицу и поговорить о состоянии переговоров, временных рамках, в которых мы работаем, и еще раз подчеркнуть, что у нас мало времени».
Соединенные Штаты считают, что время прорыва Ирана к производству высокообогащенного урана для одной ядерной боеголовки «очень короткое» и вызывает тревогу, заявил на прошлой неделе высокопоставленный чиновник США. Иран отрицает попытки разработать ядерное оружие.
Представитель администрации Байдена заявил, что Соединенные Штаты и Израиль полностью согласны с тем, что Ирану нельзя позволить разработать ядерное оружие.
Переговоры между Ираном и мировыми державами приостановлены до следующей недели.
В своих переговорах с израильтянами Салливан подтвердит приверженность США обеспечению безопасности Израиля. В заявлении говорится, что Салливан обсудит с Аббасом продолжающиеся усилия по укреплению американо-палестинских связей и продвижению мира и безопасности как для палестинцев, так и для израильтян.