Ալմաթիում անկարգությունների մասնակիցները Կոկտոբե հեռուստաաշտարակի զավթման երկու փորձ են կատարել, Хабар 24 հեռուստաալիքին ասել է Ղազախստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դաուրեն Աբաեւը։ Հարձակվողները հետ են մղվել սահմանապահների կողմից, տեղեկացնում է Ինտերֆաքսը։
«Կատարվել է ուղիղ եթեր դուրս գալու մի քանի փորձ կենտրոնական հեռուստատեսությունում»,- ավելացրել է պաշտոնյան։
Հունվարի 7-ին, ավելի վաղ, Ալմաթիի պարետատան ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Հանրապետության հրապարակում, «Միր» հեռուստաալիքի շենքում բարիկադավորվել են ցուցարարներ։ Նաեւ տեղեկացվել էր հեռուստախմբի ուղղությամբ կրակոցների մասին, զոհվել է վարորդը։
Աբաեւի խոսքով՝ ցույցերը քաղաքում սկսվել են հունվարի 3-ին եւ սկզբում խաղաղ էին։
«Ոստիկանությունը, Ազգային գվարդիան սկզբունքորեն հրազեն չեն օգտագործել ցուցարարների դեմ։ Բայց ավելի ուշ խաղաղ ցուցարարների ձայները խեղդվեցին սադրիչների բռնության կոչերում։ Ամբոխը գլխավորեցին զենքով, ամրաններով, մահակներով ու Մոլոտովի կոկտեյլներով զինված ավազակներն ու ահաբեկիչները,- շարունակել է Աբաեւը։- Ավազակները զբաղվում էին թալանով, իսկ ահաբեկիչների երկրորդ կազմակերպված խումբը  կետային հարձակումներ էր կատարում զենքի խանութների վրա, խլում կապի միջոցները ոստիկաններից։ Զավթիչները գործում էին պրոֆեսիոնալ։ Նրանք զավթում եւ ավերում էին քաղաքի վարչական շենքերը, Ալմաթիի հեռուստաալիքների գրասենյակները»։
Աբաեւի խոսքով՝ «ահաբեկիչների մեջ կային դիպուկահարներ, որոնք կրակում էին ուժայինների վրա»։
«Քաղաքում տեղաշարժը կատարվում էր օպտիմալ երթուղիներով։ Ամենայն հավանականությամբ, օգտագործվել է սեփական կապ»,- ասել է պաշտոնյան։
Նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւից հետո Աբաեւն է ասել, որ հունվարի 7-ին իրավակարգը վերականգնվել է Ղազախստանի բոլոր շրջաններում եւ իրավիճակը կայունացել է։ Ալմաթիում վարչական բոլոր շենքերը վերահսկվում են իշխանությունների կողմից, շատ գրոհայիններ սպանվել են կամ կալանավորվել։
«Տարբեր վարկածներ կան ծայրահեղական կազմակերպություններին դրանց պատկանելության մասին»,- ասել է Աբաեւը։
Նշենք, որ Ղազախստանի իշխանությունները «ահաբեկիչների» հայտնվելու մասին սկսեցին խոսել միայն այն բանից հետո, երբ կորցրին երկրում իրավիճակի վերահսկողությունը։ «Նուր Օթան» («Հայրենիքի լույսը») կառավարող կուսակցությունը մինչեւ հիմա ի վիճակի չգտնվեց անգամ հանդես գալու հայտարարությամբ, չգումարվեց նաեւ Ղազախստանի խորհրդարանը։ Արեւմտյան ԶԼՄ-ները, քաղաքացիական հատվածի եւ ընդդիմության ներկայացուցիչները նախօրեին հայտարարել էին, որ զինվորականները կրակ են բացել  գերազանցապես անզեն երիտասարդների ուղղությամբ։

В Алма-Ате участники беспорядков совершили две попытки захвата телебашни Коктобе, заявил гостелеканалу Хабар 24 замглавы администрации президента Казахстана Даурен Абаев. Нападавшие были отбиты пограничниками, передает Интерфакс.
«Было предпринято несколько попыток выйти в прямой эфир на центральном телевидении», - добавил чиновник.
Ранее 7 января представитель комендатуры Алма-Аты заявил, что в здании телеканала «Мир» на площади Республики забаррикадировались протестующие. Также сообщалось об обстреле телегруппы в городе, погиб водитель.
По словам Абаева, протесты в городе начались 3 января и сначала были мирными.
«Полиция, Нацгвардия принципиально не применили в отношении протестующих огнестрельное оружие. Однако позже голоса мирных протестующих затонули в призывах провокаторов к насилию и беспорядков. Толпу возглавили бандиты и террористы с оружием, с арматурами, дубинками, и коктейлями Молотова в руках, - продолжил Абаев. - Бандиты промышляли мародерством, а вторая организованная группа боевиков террористов осуществляла точечные нападения на оружейные магазины, отбирала средства связи у полиции. Захватчики действовали профессионально. Прежде всего они захватывали и рушили административные здания города, офисы телеканалов в Алма-Ате».
По словам Абаева, «среди террористов были снайперы, которые стреляли в силовиков».
«Передвижение по городу осуществлялось по оптимальным маршрутам. По всей видимости, использовалась собственная связь», - сказал чиновник.
Вслед за президентом Касым-Жомартом Токаевым Абаев сказал, что к 7 января правопорядок восстановили во всех регионах Казахстана и ситуация стабилизировалась. В Алма-Ате все административные здания вернулись под контроль властей, многие боевики убиты или задержаны.