Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակը (ANCA) ողջունել է Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի վերաբերյալ ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներ Ջորջ Ռադանովիչի եւ Ադամ Շիֆի դիրքորոշումը, որը վերջերս ԱՄՆ Սենատի քննարկմանն է ներկայացվել սենատորներ Բոբ Մենենդեսի եւ Ջոն Ինսայնի կողմից, որն իր բովանդակությամբ նման է ավելի վաղ ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի քննարկմանը ներկայացված բանաձեւին։
Այսօր արված կոնգրեսականների համատեղ հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «Մենք ողջունում ենք Սենատի մեր գործընկերների դիրքորոշումը, որոնք ողջամտություն են ցուցաբերել եւ կենսական կարեւորություն ունեցող այդ բանաձեւը ներկայացրել Սենատի քննարկմանը։ Փաստերն ինքնին խոսուն են, եւ ոչ մի կասկած չկա, որ Օսմանյան կայսրության կառավարության դրեթե մեկդարյա վաղեմության գործողությունները հանգեցրել են մեկուկես միլիոն հայերի հետեւողական ոչնչացմանը։ ԱՄՆ-ը բարոյական պարտավորություն ունի ճանաչելու Ցեղասպանության նողկալի փաստը եւ մարդու իրավունքների ոտնահարումները։
Առանց այդ ճանաչման մենք դատապարտված ենք անցյալի բարբարոսությունների կրկնմանը։ Մենք հույս ունենք համատեղ աշխատել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի վրա Կոնգրեսի ու Սենատի մեր գործընկերների, ինչպես նաեւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմի հետ»։
Բանաձեւը կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին երաշխավորել, որ Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականությունը համապատասխան ըմբռնում ցուցաբերի մարդու իրավունքներին, էթնիկ զտումներին եւ ցեղասպանությանը վերաբերող հարցերի նկատմամբ։
«Մենք միանում ենք կոնգրեսականներ Շիֆին ու Ռադանովիչին՝ ողջունելով Բոբ Մենենդեսի ու Ջոն Ինսայնի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւը ԱՄՆ Սենատի քննարկմանը ներկայացնելու փաստը՝ հուսալով, որ ապագայում կարող ենք օրենսդիրների հետ աշխատել Կոնգրեսի երկու պալատներում»,- հայտարարել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրենը։

Armenian National Committee of America (ANCA) welcomes the position of U.S. Congressmen Adam Schiff and George Radanovich in support of recently introduced resolution to Senate on Armenian Genocide by Bob Menendez and John Ensign, ANCA website reads.
"In a joint statement issued earlier today, Reps. Schiff and Radanovich noted: “We commend our colleagues in the Senate for their prudence in introducing this vital resolution. The facts are clear and there is no question that the acts of the Ottoman Empire almost a century ago resulted in the systematic elimination of 1.5 million Armenians. The United States has a moral obligation to recognize the heinous acts of genocide and all human rights abuses that have occurred—without that recognition we are doomed to repeat the atrocities of the past.”
Both resolutions call on U.S. President to ensure that U.S. foreign policy reflects appropriate understanding and related to “human rights, ethnic cleansing, and genocide documented in the United States record relating to the Armenian Genocide.”
“We join with Congressman Schiff and Radanovich in welcoming the introduction of the Armenian Genocide Resolution in the U.S. Senate by Robert Menendez and John Ensign, and look forward, in the coming days, to working with leaders and legislators in both houses of Congress toward the timely adoption of this human rights measure,” said Aram Hamparian, Executive Director of the ANCA.