Ամերիկացիները ԱՄՆ տարածքում ամենամահաբեր ահաբեկչական գրոհից 21 տարի հետո սեպտեմբերի 11-ը հիշում են լռության րոպեով, կամավորական աշխատանքով եւ այլ միջոցառումներով, գրել է AP-ը։
Զոհերի հարազատները եւ բարձրաստիճան անձինք կիրակի հավաքվելու են այն տեղերում, որտեղ 2001թ. սեպտեմբերի 11-ին կործանվեցին հափշտակված ինքնաթիռները՝ Նյու Յորքի Առեւտրի համաշխարհային կենտրոնում եւ Փենսիլվանիայի դաշտում։
Երկրի մյուս համայնքներն այս օրը նշում են մոմավառությամբ, միջդավանաբանական ժամերգոթյուններով եւ հիշատակի այլ արարողություններով։ Որոշ ամերիկացիներ կմասնակցեն կամավորական նախագծերին։ Այս օրն ընդունվել է որպես Հայրենասերի օր եւ Հիշատակի ազգային օր։
Բայց եթե այսօր սեպտեմբերի 11-ը բեկումնային պահ էլ չէ, այն մնում է հարձակման մասին խորհրդածությունների կետ, որի զոհեր դարձան մոտ 3 000 մարդիկ՝ խթան հանդիսանալով «ահաբեկության դեմ պայքարի» համար ամբողջ աշխարհում եւ փոխելով ԱՄՆ ազգային անվտանգության քաղաքականության դասավորությունը։
Այն նաեւ ազգային հպարտության եւ միասնության զգացում առաջացրեց մի որոշ ժամանակ՝ մուսուլման ամերիկացիներին վերածելով երկարամյա կասկածամտության թիրախի եւ բանակռիվներ առաջացնելով անվտանգության եւ քաղաքացիական ազատությունների հավասարակշռության մասին։ Սեպտեմբերի 11-ի իրադարձությունների հետեւանքները մինչեւ այժմ արտացոլվում են ամերիկյան քաղաքականության եւ հանրային կյանքի վրա, նշել է ԶԼՄ-ն։
2001թ. սեպտեմբերի 11-ին 19 մահապարտ ահաբեկիչ զավթել էր չորս կոմերցիոն ինքնաթիռ։ Դրանցից երկուսը պայթեցին Նյու Յորքի Առեւտրի համաշխարհային կենտրոնի աշտարակներում, մեկը՝ Պենտագոնում եւ մեկն էլ ընկավ Շանքսվիլ քաղաքի մոտ, երբ ուղեւորները եւ անձնակազմը փորձում էին վնասազերծել ահաբեկիչներին։ Ընդհանուր առմամբ զոհվեց 2,9 հազար մարդ։ Ահաբեկչության պատասխանատվությունը ստանձնեց «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորումը։
Գրոհները ծրագրվել էին աֆղանստանյան տարածքից, ինչն էլ պատճառ հանդիսացավ, որ ԱՄՆ զորքերը մտնեն Աֆղանստան 2001թ.։ «Ալ Քաիդայի» հիմնադիր Ուսամա բեն Լադենը «ահաբեկչության դեմ ամերիկյան պատերազմի» գլխավոր նպատակն էր։ 2011թ. մայիսի 2-ին նախագահ Բարաք Օբամայի հրամանով բեն Լադենը Պակիստանի իր սեփական ապաստարանում սպանվեց ամերիկյան հատուկ ստորաբաժանումների գործողության ընթացքում։

Американцы вспоминают 11 сентября минутами молчания, волонтерской работой и другими мероприятиями спустя 21 год после самой смертоносной террористической атаки на территории США, пишет AP.
Родственники жертв и высокопоставленные лица соберутся в воскресенье в местах, где 11 сентября 2001 года разбились угнанные самолеты - во Всемирном торговом центре в Нью-Йорке, Пентагоне и на поле в Пенсильвании.
Другие общины по всей стране отмечают этот день бдениями при свечах, межконфессиональными службами и другими памятными мероприятиями. Некоторые американцы участвуют в волонтерских проектах в день, который на федеральном уровне признан как День патриота и Национальный день служения и памяти.
Но если нынешнее 11 сентября, возможно, и не является переломным моментом, оно остается точкой для размышлений о нападении,  жертвами которого стали около 3 000 человек, дало толчок «войне с террором» во всем мире и изменило конфигурацию политики национальной безопасности США.
Он также вызвал на какое-то время чувство национальной гордости и единства у многих, в то же время превратив американцев-мусульман в мишени для многолетней подозрительности и породив дебаты о балансе между безопасностью и гражданскими свободами. Последствия событий 11 сентября, как тонкие, так и явные, до сих пор отражаются на американской политике и общественной жизни, отмечает СМИ.
11 сентября 2001 года 19 террористов-самоубийц захватили четыре коммерческих самолета. Два из них врезались в башни Всемирного торгового центра в Нью-Йорке, один — в Пентагон и еще один упал вблизи города Шанксвилл, когда пассажиры и команда попытались обезвредить захватчиков. Всего погибли более 2,9 тыс. человек. Ответственность за теракт взяла на себя террористическая группировка «Аль-Каида».
Атаки были спланированы с афганской территории, что спровоцировало вторжение войск США в Афганистан в 2001 году. Основатель «Аль-Каиды» Усама бен Ладен являлся главной целью американской «войны против терроризма». 2 мая 2011 года бен Ладен был убит в ходе операции американских спецподразделений по приказу президента Барака Обамы в собственном убежище в Пакистане.