Անգլիացի հետազոտողների խումբը եկել է այն եզրակացության, որ զգալի թվով երեխաներ գիշերն արթնանում են, որպեսզի ստուգեն իրենց հեռախոսների ծանուցումները, գրում է LADBible-ը։
Լոնդոնի Դե Մոնֆորտ համալսարանի գիտնականները հարցում են անցկացրել 10 տարեկան 60 երեխաների շրջանում եւ պարզել են, որ հարցվածների 12 տոկոսը կամավոր արթնանում է կեսգիշերին, որպեսզի ստուգի հեռախոսները: Սա հանգեցնում է նրան, որ հարցված դպրոցականները միջինը քնում են օրական 7-8 ժամ, ինչը նրանց տարիքի համար խորհուրդ տրվող 9-11 ժամից քիչ է։
«Ինչ-որ բան բաց թողնելու վախը, որ առաջանում է սոցիալական ցանցերի պատճառով, ուղղակիորեն ազդում է նրանց քնի վրա: Նրանք ցանկանում են իմանալ, թե ինչով են զբաղվում իրենց ընկերները»,- ասել է հոգեբանության պրոֆեսոր դոկտոր Շոուն:
Բացի այդ, սոցիալական ցանցերի ինտենսիվ օգտագործումը կարող է հանգեցնել այնպիսի խանգարման, որը երիտասարդների համար ավելի ու ավելի դժվար է դարձնում հեռախոսները մի կողմ դնելը:
Մասնագետների խոսքով՝ դեռահասներն ու մեծահասակները քնից մեկ ժամ առաջ պետք է մի կողմ դնեն սմարթֆոնները։

Команда исследователей из Англии пришла к выводу, что значительное число детей просыпаются посреди ночи, чтобы проверить уведомления на своих телефонах, пишет LADBible.
Cотрудники университета Де Монфора из Лондона опросили 60 детей в возрасте 10 лет и обнаружили, что 12 процентов респондентов добровольно просыпались среди ночи, чтобы проверить свои телефоны. Это приводит к тому, что в среднем опрошенные школьники спят по 7-8 часов в сутки, что меньше рекомендованных для их возраста 9-11 часов.
«Страх что-то упустить, вызванный социальным сетями, напрямую влияет на их сон. Они хотят знать, чем занимаются их друзья», — рассказал преподаватель психологии доктор Шоу.
Кроме того, интенсивное использование соцсетей может привести к расстройству, из-за которого молодым людям становится все труднее отложить свои телефоны.
По словам специалистов, подросткам и взрослым людям необходимо за час до сна откладывать свои смартфоны в сторону.