2023 թվականի սկզբին մի քանի գործոններ որոշում են այս տարվա նավթի գների կարճաժամկետ եւ միջնաժամկետ դինամիկան։ Առաջարկի եւ պահանջարկի հետ կապված մտահոգությունը, դրամավարկային քաղաքականության խստացումը ամբողջ աշխարհում, տնտեսական աճի զգալի դանդաղման եւ հնարավոր ռեցեսիայի սպասումները, ինչպես նաեւ Չինաստանի աշխատանքի վերսկսումը՝ այս ամենը ազդում է հում նավթի գների վրա, գրում է OilPrice-ը։
Տարվա առաջին շաբաթվա ընթացքում նավթի գներն առաջին երկու առեւտրային օրերին նվազել են 9%-ով, ինչը տարվա ամենավատ սկիզբն է 1991 թվականից: Brent տեսակի նավթի գինը երկու տարվա ընթացքում առաջին անգամ իջել է մեկ տարվա վաղեմության մակարդակից։ Թերեւս դա հուշում է, որ «համատարած գնաճը հասել է գագաթնակետին եւ կարող է արագորեն նվազել առաջիկա ամիսներին»,- նշում է Reuters-ի վերլուծաբան Ջեյմի ՄաքԳայվերը:
ԱՄՆ-ում WTI նավթի հենանիշի տարեկան փոփոխությունը նույնպես մի քանի անգամ բացասական է դարձել վերջին երկու ամսվա ընթացքում։
ՄաքԳայվերի խոսքով՝ բազային հետեւանքները, այսինքն՝ գներն ու գնաճի մակարդակը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ընկնում են, եւ կարող են վկայել էներգետիկ ապրանքների դեֆլյացիայի մասին, ինչը կարող է ուժեղացնել ավելի լայն գնաճի անկումը, այն մոտեցնելով ԴՊՀ-ի 2% նպատակային ցուցանիշին:
Այնուամենայնիվ, ԴՊՀ-ն չի հրաժարվում իր բազեական դիրքորոշումից եւ գնաճի դեմ պայքարի վճռականությունից, որը «կայուն» է եւ գտնվում է «անընդունելի բարձր մակարդակում», համաձայն Բաց շուկաների դաշնային հանձնաժողովի (FOMC) արձանագրության:
Սենթ Լուիսի Դաշնային պահուստային բանկի նախագահ Ջեյմս Բուլարդն այս շաբաթ հայտարարել է, որ ԱՄՆ տնտեսության համար մեղմ վայրէջքի հեռանկարներն աճել են՝ 2022 թվականի աշնան համեմատ՝ շնորհիվ ուժեղ եւ ճկուն աշխատաշուկայի:
Այնուամենայնիվ, ռեցեսիայի վախերը պահպանվում են: Թե՛ ԱՄՆ-ում, թե՛ Չինաստանում նավթի ներկայիս թույլ պահանջարկը ուժեղացնում է նավթի գների կարճաժամկետ անկման հեռանկարները:
ING-ի ստրատեգներն ասում են, որ «նավթի շուկան կարճաժամկետ հեռանկարում ավելի ապահովված տեսք ունի, եւ ռիսկերը, ամենայն հավանականությամբ, դեպի նվազում են գնում: Սակայն նավթի մեր հաշվեկշիռը սկսում է շուկայի խստացում ցույց տալ 2-րդ եռամսյակից մինչեւ տարեվերջ, ինչը հուշում է, որ 2023 թվականի երկրորդ եռամսյակից մենք պետք է տեսնենք ավելի բարձր գներ»:
Ըստ PVM Oil-ի բրոքերի՝ «կասկած չկա, որ նվազման միտումը գերակշռում է, սա արջային շուկա է» (երբ ակտիվները երկար ժամանակ ընկնում են)։
«Ռուսական մատչելի նավթը նույնպես իր դերն է ունեցել դեպի ներքեւ աընդհատ շարժման մեջ, ինչպես եւ SPR-ի համակարգված թողարկումը: Այժմ հարցն այն է, թե արդյոք այդ ուժերը կգործեն ողջ 2023 թվականի ընթացքում, եւ արդյոք նավթի գների էժանացումը կլինի այս տարվա գլխավոր թեման»,- ասել է նա։

В начале 2023 года несколько факторов определяют краткосрочную и среднесрочную динамику цен на нефть в этом году. Обеспокоенность спросом и предложением, ужесточение денежно-кредитной политики во всем мире, ожидания существенного замедления экономического роста и возможной рецессии, а также возобновление работы Китая— все это влияет на цены на сырую нефть, пишет OilPrice.
В течение первой недели года цены на нефть упали на 9% в первые два торговых дня, что стало худшим началом года с 1991 года. Цена на нефть марки Brent впервые за два года упала ниже уровня годичной давности. Возможно, это говорит о том, что «широкая инфляция достигла пика и может быстро снизиться в ближайшие месяцы», отмечает обозреватель Reuters Джейми МакГивер.
Годовое изменение эталона нефти WTI в США также несколько раз становилось отрицательным за последние два месяца.
По словам Макгивера, базовые эффекты, то есть цены и уровень инфляции по сравнению с тем же периодом прошлого года, падают и могут сигнализировать о дефляции энергетических товаров, что может усилить падение более широкой инфляции, приблизив ее к целевому показателю ФРС в 2%. .
Тем не менее, ФРС не отказывается от своей ястребиной позиции и решимости бороться с инфляцией, которая является «устойчивой» и находится на «неприемлемо высоком уровне», согласно протоколу Федерального комитета по открытым рынкам (FOMC).
«Ни один из участников не ожидал, что будет уместно начать снижать целевую ставку по федеральным фондам в 2023 году. Участники в целом отмечали, что необходимо будет поддерживать ограничительную политику до тех пор, пока поступающие данные не дадут уверенность в том, что инфляция находится на пути устойчивого снижения до 2 процентов, что, вероятно, займет некоторое время», — говорится в сообщении ФРС.
На этой неделе президент Федерального резервного банка Сент-Луиса Джеймс Буллард заявил, что перспективы мягкой посадки для экономики США увеличились по сравнению с осенью 2022 года благодаря сильному и устойчивому рынку труда.
Тем не менее опасения по поводу рецессии сохраняются. Нынешний слабый спрос на нефть как в США, так и в Китае усиливает краткосрочный медвежий прогноз цен на нефть.
«Нефть пытается расти, но проблемы со спросом мешают росту. Саудовская Аравия снижает цены, так как краткосрочный прогноз спроса на нефть, похоже, не получит серьезного импульса от активного открытия Китая», — сказал Эд Мойя, старший рыночный аналитик OANDA по Северной и Южной Америке.
Стратеги ING заявили, что «рынок нефти выглядит более обеспеченным в краткосрочной перспективе, и риски, вероятно, смещены в сторону снижения. Однако наш баланс нефти начинает демонстрировать ужесточение на рынке со второго квартала до конца года, что говорит о том, что мы должны увидеть более высокие цены со 2 квартала 2023 года».
По словам брокера PVM Oil: «нет никаких сомнений в том, что преобладает нисходящий тренд, это медвежий рынок».
«Доступная российская нефть также сыграла свою роль в непрерывном движении вниз, как и скоординированный выпуск SPR. Теперь вопрос заключается в том, будут ли эти силы действовать в течение 2023 года и будет ли удешевление цен на нефть главной темой этого года».