Կենդանիների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող խմբերը եւ կենդանիների խանութների սեփականատերերը կիրակի օրը առանձին ցույցեր են անցկացրել՝ բողոքելով իսպանական կառավարության կողմից առաջարկված կենդանիների պաշտպանության վերաբերյալ նոր օրենքի դեմ, հաղորդում է AP լրատվական գործակալությունը:
Օրինագիծը քննադատության է արժանացել կենդանիների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների կողմից այն բանից հետո, երբ վերջին րոպեին կատարված փոփոխությունը որսորդական շներին հանել է օրենքի պաշտպանությունից՝ համապատասխան որսորդական լոբբիի պահանջներին:
«Շների համար նույն օրենքը» կարգախոսի ներքո հազարավոր մարդիկ երթի են դուրս եկել Մադրիդում եւ իսպանական տասնյակ այլ քաղաքներում՝ կառավարությանը կոչ անելով որսորդական շներին ներառել օրենքում, որը կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար տուգանքները մեծացնում է՝ հասցնելով մինչեւ 200 հազար եվրոյի եւ սահմանում է երկու տարվա ազատազրկում՝ ամենածանր գործերի համար։
Կենդանիների խանութների սեփականատերերը նույնպես բողոքե են՝ ասելով, որ իրենք ստիպված կլինեն փակել իրենց բիզնեսը, քանի որ նոր օրենքի համաձայն միայն իրավունք ստացած բուծողները կարող են շներ եւ կատուներ վաճառել: Նրանք ասում են, որ հազարավոր աշխատատեղեր կկորցնեն, իսկ ընտանի կենդանիների ու էկզոտիկ կենդանիների սեւ շուկան կաճի։

Группы по защите прав животных и владельцы зоомагазинов провели в воскресенье отдельные демонстрации в знак протеста против нового закона о защите животных, предложенного правительством Испании, который направлен на продвижение защиты прав животных, сообщает АР.
Законопроект вызвал критику со стороны групп по защите прав животных после того, как принятая в последнюю минуту поправка исключила охотничьих собак из сферы защиты закона, что соответствовало требованиям охотничьего лобби.
Под лозунгом «Те же собаки, тот же закон» тысячи людей прошли маршем в Мадриде и десятках других испанских городов, чтобы призвать правительство вернуть охотничьих собак в закон, который увеличивает штрафы за жестокое обращение с животными до 200 000 евро и вводит возможное двухлетнее тюремное заключение за самые серьезные случаи.
Протестовали также владельцы зоомагазинов, заявившие, что они будут вынуждены закрыть свой бизнес в соответствии с новым законом, поскольку он позволяет продавать кошек, собак и хорьков только лицензированным заводчикам. По их словам, будут потеряны тысячи рабочих мест, а черный рынок домашних животных и экзотических животных будет расти.