Կենդանիների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող խմբերը եւ կենդանիների խանութների սեփականատերերը կիրակի օրը առանձին ցույցեր են անցկացրել՝ բողոքելով իսպանական կառավարության կողմից առաջարկված կենդանիների պաշտպանության վերաբերյալ նոր օրենքի դեմ, հաղորդում է AP լրատվական գործակալությունը:
Օրինագիծը քննադատության է արժանացել կենդանիների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների կողմից այն բանից հետո, երբ վերջին րոպեին կատարված փոփոխությունը որսորդական շներին հանել է օրենքի պաշտպանությունից՝ համապատասխան որսորդական լոբբիի պահանջներին:
«Շների համար նույն օրենքը» կարգախոսի ներքո հազարավոր մարդիկ երթի են դուրս եկել Մադրիդում եւ իսպանական տասնյակ այլ քաղաքներում՝ կառավարությանը կոչ անելով որսորդական շներին ներառել օրենքում, որը կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի համար տուգանքները մեծացնում է՝ հասցնելով մինչեւ 200 հազար եվրոյի եւ սահմանում է երկու տարվա ազատազրկում՝ ամենածանր գործերի համար։
Կենդանիների խանութների սեփականատերերը նույնպես բողոքե են՝ ասելով, որ իրենք ստիպված կլինեն փակել իրենց բիզնեսը, քանի որ նոր օրենքի համաձայն միայն իրավունք ստացած բուծողները կարող են շներ եւ կատուներ վաճառել: Նրանք ասում են, որ հազարավոր աշխատատեղեր կկորցնեն, իսկ ընտանի կենդանիների ու էկզոտիկ կենդանիների սեւ շուկան կաճի։

Animal rights groups and pet store owners held separate demonstrations Sunday to protest a new animal protection law proposed by the Spanish government that seeks to advance animal rights protections, AP reported.
The bill drew criticism from animal rights groups after a last-minute amendment excluded hunting dogs from the law's protection, which was in line with the demands of the hunting lobby.
Thousands marched in Madrid and dozens of other Spanish cities to urge the government to return hunting dogs to the law, which increases fines for animal cruelty to 200,000 euros and introduces a possible two-year prison sentence for the most serious cases.
Pet store owners also protested, saying they would be forced to close their businesses under the new law because it allows only licensed breeders to sell cats, dogs and ferrets. Thousands of jobs will be lost, they said, and the black market for pets and exotic animals will grow.