ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը Մյունխենի անվտանգության համաժողովում իր ելույթի ժամանակ խոսել է այն մասին, թե ինչ կլինի, եթե Ռուսաստանը՝ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գլխավորությամբ, հաղթի Ուկրաինայի հակամարտությունում։
«Եթե Պուտինը հաղթի Ուկրաինայում, նրան եւ մյուս ավտորիտար առաջնորդներին ուղերձը կլինի այն, որ նրանք կարող են ուժ կիրառել, որպեսզի ստանան այն, ինչ ուզում են։
Սա աշխարհն ավելի վտանգավոր կդարձնի, իսկ մեզ՝ ավելի խոցելի»,- ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը։
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինային աջակցելը «ոչ միայն բարոյապես ճիշտ արարք է։ Դա բխում է նաեւ մեր իսկ անվտանգության շահերից»:
Երկրորդ դասը, ըստ Յենս Սթոլթենբերգի, այն է, որ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները պետք է շարունակեն ուժեղացնել ամրապնդել զսպումն ու պաշտպանությունը:
«Նույնիսկ եթե պատերազմն ավարտվի վաղը, մեր անվտանգության պայմանները երկարաժամկետ հեռանկարում փոխվել են։ Հետադարձ ուղի չկա»,- պարզաբանել է նա:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ Ուկրաինայում պատերազմը ցույց է տալիս, որ անվտանգությունը «ոչ թե տարածաշրջանային, այլ գլոբալ բնույթ է կրում»։
«Ուկրաինայի պատերազմի ամենակարեւոր դասն այն է, որ Հյուսիսային Ամերիկան եւ Եվրոպան պետք է միասին մնան: Ավելի վտանգավոր աշխարհում մեզ, ավելի քան երբեւէ, անհրաժեշտ է մեր անդրատլանտյան դաշինքը: Առանց ՆԱՏՕ-ի Եվրոպայում անվտանգություն չկա»,- եզրափակել է նա։

Генсек НАТО Йенс Столтенберг в ходе своего выступления на Мюнхенской конференции по безопасности рассказал о том, что произойдет если в конфликте в Украине одержит победу Россия во главе с президентом Владимиром Путиным.
«Если Путин победит в Украине, послание ему и другим авторитарным лидерам будет заключаться в том, что они могут использовать силу, чтобы получить то, что они хотят.
Это сделает мир еще более опасным, а нас более уязвимыми», - заявил генсек НАТО.
По его словам, поддержка Украины – «это не только морально правильный поступок. Это также в интересах нашей собственной безопасности».
Второй урок, по словам Йенса Столтенберга,  заключается в том, что странам НАТО необходимо продолжать укреплять сдерживание и оборону.
«Даже если война закончится завтра, условия нашей безопасности изменились в долгосрочной перспективе.Пути назад нет», - пояснил он.
По мнению генсека НАТО, война в Украине демонстрирует, что безопасность носит «не региональный, а глобальный характер».
«Самый важный урок войны на Украине заключается в том, что Северная Америка и Европа должны держаться вместе.В более опасном мире мы нуждаемся в нашем трансатлантическом союзе больше, чем когда-либо. Без НАТО в Европе нет безопасности», - заключил он.