Ըստ հարցումների՝ արտերկրից ժամանած քաղաքացիների կեսը մտադիր է Հայաստանում մնալ առնվազն մեկ տարի։ Այս մասին մայիսի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
Նա հավելեց, որ եթե դա ուղեկցվի իրենց ավանդների «ցպահանջ» կատեգորիայից «հրատապ» կատեգորիայի տեղափոխմամբ, ապա կարելի է որոշակի աճ ակնկալել նաեւ առեւտրային բանկերի կողմից տրված վարկերի որոշակի տեսակների մասով։
Գալստյանը նշեց, որ առեւտրային բանկերի ստացած հավելյալ եկամուտները թույլ են տվել մեղմ մոտեցում ցուցաբերել վարկավորման տոկոսադրույքների բարձրացման առումով։
2020 թվականի դեկտեմբերից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 4,25 տոկոսից հասել է 10,75 տոկոսի, իսկ առեւտրային բանկերում տոկոսադրույքի աճը, ըստ նրա, եղել է ավելի համեստ, ինչը պայմանավորված է ուժեղ մրցակցությամբ եւ բարձր եկամուտներով, որոնք ստացվել են մեծ արտաքին պահանջարկի պայմաններում ոչ ռեզիդենտների սպասարկումից։

Согласно опросам, половина приезжих из-за рубежа граждан намерены остаться в Армении минимум на год. Об этом на встрече с журналистами 2 мая заявил председатель Центрального банка Армении Мартын Галстян.
Он добавил, что если это будет сопровождаться переводом их депозитов из категории «до востребования» в категорию «срочные», то можно будет ожидать также определенный рост по некоторым видам кредитов, выдаваемых коммерческими банками.
Галстян отметил, что дополнительные доходы, которые получили коммерческие банки, позволили им проявить мягкий подход с точки зрения повышения процентных ставок кредитования.
С декабря 2020 года ставка рефинансирования с 4,25% выросла до 10,75%, а вот рост процентной ставки, по его словам, в коммерческих банках был скромнее, что обусловлено большой конкуренцией и высокими доходами, полученными при обслуживании нерезидентов в условиях большего внешнего спроса.