Պակիստանում երեքշաբթի նախկին վարչապետ Իմրան Խանի ձերբակալությունից հետո դաժան բախումներ են բռնկվել անվտանգության ուժերի եւ նրա կողմնակիցների միջեւ, տեղեկացրել է ВВС-ն։
Բողոքներն ընդգրկել են ամբողջ երկիրը, մեկ մարդ զոհվել է Քվետա քաղաքում։
Խանը կալանավորվել է  անվտանգության ուժերի կողմից մայրաքաղաք Իսլամաբադի Բարձր դատարանում։
Տասնյակ ոստիկաններ կալանավորել են 70-ամյա Խանին, որին խցկել են ավտոմեքենան եւ տարել։
Երեքշաբթի երեկոյան Իմրան Խանի կողմնակիցները հավաքվել են Լոնդոնում Պակիստանի Գերագույն կոմիսարիատի առջեւ՝ ի նշան նրա ձերբակալության դեմ բողոքի։
Խանի մամուլի քարտուղար Ռաուֆ Հասանը ВВС-ի հարցազրույցում ասել է, որ «ամենավատ» բանն է սպասում եւ որ ձերբակալությունը կարող է երկիրը մատնել «քաոսի եւ անարխիայի»։
Խանի իրավաբանական թիմի անդամ Ռաջա Մաթինն ասել է, որ դատարանում նրա դեմ կիրառվել է չարդարացված ուժ։
«Խանը մտել է կենսաչափական սենյակ՝ կենսաչափական տվյալներ ստանալու համար։ Ռեյնջերները գնացել են այնտեղ, կոտրել ապակիները, մահակով հարվածել Խանի գլխին»,- ասել է Մաթինը։
Խանի «Թեհրիք-ի-Ինսաֆ» (PTI) կուսակցությունը բողոքի կոչ է արել իր կողմնակիցներին։ Նրա կալանավորումից մի քանի ժամ հետո տեղեկություններ են ստացվել բռնությունների մասին Լահոր, Կարաչի եւ Փեշավար քաղաքներում։
Իսլամաբադի փողոցներում ցուցարարները փակել են մայրաքաղաք տանող գլխավոր մայրուղիներից մեկը։
Մարդիկ կոտրել են փողոցային նշանները, խարույկներ վառում եւ քարեր նետում։
Ցուցարարները հայտարարել են, որ իրենց զայրացրել է Իմրան Խանի ձերբակալությունը։
Իսլամաբադի ոստիկանությունը սոցիալական ցանցերում տեղեկացրել է, որ հինգ ոստիկան վիրավորվել է, 43 ցուցարար՝ ձերբակալվել։
ԱՄՆ-ն եւ Մեծ Բրիտանիան Պակիստանին «օրենքի գերակայությանը« հետեւելու կոչ են արել։
Իմրան Խանն այսօր դատարանում ասել է, որ կոռուպցիայի դեմ մեղադրանքը քաղաքականացված է։
Խանը վարչապետի պաշտոնից հանվել է անցած տարվա ապրիլին եւ այդ ժամանակվանից արտահերթ ընտրությունների քարոզարշավ է վարում։

Violent clashes have broken out in Pakistan between security forces and supporters of former prime minister Imran Khan after he was arrested on Tuesday, BBC News reported.
Protests are erupting nationwide, and at least one person has been killed in the city of Quetta.
Khan was arrested by security forces at the High Court in the capital, Islamabad.
Dramatic footage showed dozens of officers arriving and detaining the 70-year-old, who was bundled into a vehicle and driven away.
On Tuesday evening, supporters of Imran Khan gathered outside the Pakistan High Commission in London to protest against his arrest.
Speaking to the BBC, Khan's spokesman, Raoof Hasan, said he expected "the worst" and that the arrest could plunge the country "into chaos and anarchy".
A member of Khan's legal team, Raja Mateen, said undue force had been used against him at the court.
"Mr. Khan went into the biometric office for the biometrics. The rangers went there, they broke the windows, they hit Mr. Khan on the head with a baton," said Mateen.
Khan's Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) party called on its supporters to protest. In the hours after he was detained, violence was reported from cities including Lahore, Karachi, and Peshawar.
On the streets of Islamabad, hundreds of protesters blocked one of the main highways in and out of the capital.
People pulled down street signs and parts of overpasses, lit fires, and threw stones.
Protesters said they were angry about Imran Khan's arrest.
Writing on social media, police in Islamabad said five police officers had been injured and 43 protesters arrested.