Մի քանի հսկայական արձաններ վերևից են նայում աշխարհին: 128 մետր բարձրությամբ գարնանային տաճար Բուդդան, որը գտնվում է Չինաստանի Հենան նահանգում, ընդամենը մեկ օրինակ է: Մյուս արձանը Մոնղոլիայում գտնվող Չինգիզ Խանի արձանն է։ Ուլան Բատորի մոտ գտնվող այս պողպատե արձանը պատկերում է Մոնղոլական կայսրության հիմնադիր Չինգիզ խանին։ Նրա բարձրությունը մոտ 40 մ է։Այս մասին գրում է «Новая наука»-ն։
Քրիստոսի արձանը Բրազիլիայում և Ազատության արձանը երկու այլ նշանավոր արձաններ են: Դրանցից առաջինի բարձրությունը, որը բարձրանում է Ռիո դե Ժանեյրոյում Կորկովադոյի գագաթին, մոտ երեսուն մետր է (առանց ցոկոլի): Երկրորդը հասնում է մոտ 93 մետր ընդհանուր բարձրության՝ հաշվի առնելով իր պատվանդանը:
Սակայն այս արձաններից ոչ մեկն ավելի բարձր չէ, քան Միասնության արձանը։ Վալլաբայ Պատելի պատվին այս 182 մետր բարձրությամբ մեգակառույցի կառուցման գաղափարն առաջարկվել է 2010 թվականին Հնդկաստանի Գուջարաթ նահանգի կառավարության կողմից։ Այն մտահղացվել է որպես հարգանքի տուրք Վալլաբայ Պատելին: Այս մարդը, որը նաև հայտնի է որպես «Սարդար Պատել», ակտիվ է եղել Հնդկաստանի անկախության շարժման մեջ՝ ընդդեմ բրիտանական գաղութատիրության։
Հինգ տարի՝ այս բրոնզե արձանի ձևավորումը վստահվել է հնդիկ հայտնի ճարտարապետ Ռամ Վ. Սուտարին: Նա պատկերել է Պատելին կանգնած՝ դհոտիով (հնդկական ավանդական հագուստ) և շալով։ Շինարարական աշխատանքները, որոնք սկսվել են 2013 թվականի հոկտեմբերին, վստահվել են Larsen & Toubro-ի ինժեներներին և աշխատողներին: Բնականաբար, նախագիծը պահանջում էր համալիր լոգիստիկա։
Կաղապարների միջոցով պատրաստվել են բրոնզե վահանակներ, որոնք այնուհետև հավաքվել են մեկ կառույցի մեջ։ Արձանը երկաթբետոնե հիմքի վրա կանգնեցնելու համար օգտագործվել են բարձրացնող և շինարարական մասնագիտացված տեխնոլոգիաներ։ Ցանկացողները կարող են ներս մտնել մեգակառույց և հասնել դիտահրապարակ, որը գտնվում է կրծքավանդակի մակարդակում, որտեղից բացվում է համայնապատկերային տեսարան դեպի շրջակայքը։

Несколько огромных статуй смотрят на мир сверху вниз. Будда Весеннего Храма высотой 128 метров, расположенный в китайской провинции Хэнань, — лишь один из примеров. Статуя Чингисхана в Монголии - еще один. Расположенная недалеко от Улан-Батора, эта стальная статуя изображает Чингисхана, основателя Монгольской империи. Ее высота составляет около 40 м. Об этом пишет «Новая наука».
Статуя Христа-Искупителя в Бразилии и Статуя Свободы - еще две известные статуи. Высота первой из них, возвышающейся на вершине Корковадо в Рио-де-Жанейро, составляет около тридцати метров (без учета цоколя). Вторая достигает общей высоты около 93 метров, если учитывать ее постамент.
Однако ни одна из этих статуй не выше Статуи Единства. Статуя в честь Валлабхаи Пателя Идея строительства этой мегаструктуры высотой 182 метра была предложена в 2010 году правительством индийского штата Гуджарат. Она была задумана как дань уважения Валлабхаю Пателю. Этот человек, также известный как «Сардар Патель», принимал активное участие в движении за независимость Индии против британского колониального господства.
Пять лет в процессе создания Проектирование этой бронзовой статуи было поручено Раму В. Сутару, известному индийскому архитектору. Он изобразил Пателя стоящим, одетым в дхоти (традиционное индийское одеяние) и шаль. Строительные работы, которые начались в октябре 2013 года, были поручены инженерам и рабочим из компании Larsen & Toubro. Естественно, проект требовал сложной логистики. С помощью пресс-форм были изготовлены бронзовые панели, которые затем были собраны в единую конструкцию. Для возведения статуи на железобетонном основании использовались специализированные подъемные и строительные технологии. Для желающих можно пройти внутрь мегаструктуры и попасть на смотровую площадку, расположенную на уровне груди, откуда открывается панорамный вид на окрестности.