Լեհաստանի խոշորագույն ընդդիմադիր «Քաղաքացիական  պլատֆորմ» կուսակցությունը կիրակի քայլերթ է անցկացնում, որը կոչված է միավորել ընտրողներին աջ կառավարության դեմ, տեղեկացնում է The Associated Press-ը։
Ընդդիմությունը մեղադրում է կառավարությանը ժողովրդավարության վիժեցման և ավտոկրատիայի ուղով Հունգարիային և Թուրքիային հետևելու մեջ։
Երկրի նախկին վարչապետ Դոնալդ Տուսկը կոչ է արել լեհերին իր հետ դուրս գալ քայլերթի «հանուն ապագա պետության»։
Կառավարության հետ կապ չունեցող ԶԼՄ-ները հայտարարել են, որ սա կարող է դառնալ հետկոմունիստական Լեհաստանի խոշորոգույն բողոքի ցույցերից մեկը։

The largest opposition party of Poland, Civic Platform, is holding a rally on Sunday aimed at mobilizing voters against the right-wing government, The Associated Press reports.
The opposition accuses the government of undermining democracy and following Hungary and Turkey on the road to autocracy.
Former Prime Minister Donald Tusk called on the Poles to march with him for the sake of Poland's future. Representatives of his party and security services expect tens of thousands of people to join the demonstration.
The march is held on the 34th anniversary of the first democratic elections in 1989, after Poland emerged from decades of communist rule.