ԱՄՆ պետդեպարտամենտը տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանն առայժմ ոչ մի ցանկություն չի ցուցաբերել Ուկրաինայի հակամարտության դիվանագիտական լուծումը գտնելու հարցում, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
«Ռուսաստանը նախկինի պես փոխգործակցության ոչ մի ցանկություն չի ցուցաբերում, դրա փոխարեն ձեռնարկում է գործողություններ, որոնք թեժացնող բնույթ են կրում, վնաս են հասցնում քաղաքացիական բնակչությանը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքին, էներգետիկ ենթակառուցվածքին, հարվածներ է հասցնում հիվանդանոցներին, բազմաբնակարան շենքերին»,- լրագրողներին ասել է պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Վեդանտ Փատելը։
«Ուստի, քանի դեռ Ռուսաստանը պատրաստ չէ բարեխիղճ շփումների, մենք կաջակցենք մեր ուկրաինացի գործընկերներին անվտանգության ապահովման, հումանիտար օգնության, Ռուսաստանի Դաշնությանը պատժամիջոցներով պատասխանատվության ենթարկելու եւ արտահանման վերահսկողության միջոցով»,- ավելացրել է նա։
Փատելը հիշեցրել է, որ անցած շաբաթ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Հելսինկիում շատ է խոսել աշխարհի տարբեր ծայրերից ստացվող խաղաղության առաջարկների մասին։
«Բայց քանի դեռ Ռուսաստանի Դաշնությունը չի միանա բարեխիղճ դիվանագիտական աշխատանքին, մենք այսուհետ եւս կաջակցենք մեր ուկրաինացի գործընկերներին»,- ասել է գերատեսչության ներկայացուցիչը։
«Ի վերջո, հենց Ռուսաստանը պետք է որոշի՝ արդյոք բարեխղճորեն կմասնակցի այդ դիվանագիտական ջանքերին, թե ոչ»,- նշել է Փատելը։

Госдепартамент США сообщил, что Россия пока не проявила никакого желания найти дипломатическое решение конфликта в Украине, передает «Голос Америки».
«Россия по-прежнему не проявляет никакого желания к взаимодействию, вместо этого она предпринимает действия, которые носят эскалационный характер, наносят ущерб гражданскому населению, гражданской инфраструктуре, энергетической инфраструктуре, наносит удары по больницам, многоквартирным зданиям», – заявил журналистам представитель Госдепартамента Ведант Патель.
«Поэтому до тех пор, пока Россия не будет готова к добросовестным контактам, мы будем поддерживать наших украинских партнеров через помощь в обеспечении безопасности, гуманитарную помощь, привлечение Российской Федерации к ответственности через санкции и меры экспортного контроля», – добавил он.
Патель напомнил, что на прошлой неделе госсекретарь США Энтони Блинкен, находясь в Хельсинки, много говорил о различных мирных предложениях, поступающих из разных уголков мира.
«Но пока Российская Федерация не решит включиться в добросовестную дипломатическую работу, а пока они по-прежнему этого не делают, мы будем и дальше поддерживать наших украинских партнеров», – заявил представитель ведомства.
«В конечном итоге, именно Россия должна решать, будет ли она добросовестно участвовать в этих дипломатических усилиях или нет», – указал Патель.