Ալկոհոլի օգտագործումը կարող է բարձրացնել 60 վտանգավոր հիվանդությունների առաջացման հավանականությունը, այսպիսի եզրահանգման են եկել գիտնականները։
Լյարդի ցիռոզը լյարդի կաթվածն ու քաղցկեղն է, որն արդեն լավ հայտնի է որպես ալկոհոլի չափից ավելի օգտագործման հետեւանք։
Բայց Օքսֆորդի համալսարանի հետազոտողները, որոնք ուսումնասիրել են Չինաստանոմ ապրող տղամարդկանց տվյալները, հայտնաբերել են, որ դա կարող է բարձրացնել նաեւ հոդատապի եւ կատարակտայի առաջացման հավանականությունը։
Փորձագետները հայտարարել են, որ իրենց հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ ալկոհոլի օգտագործումը կապված է «հիվանդությունների շատ ավելի լայն շրջանակի հետ», քան ընդունված էր կարծել մինչ այժմ։
Ալկոհոլի չափից շատ օգտագործումն աշխարհում ամեն տարի մոտ 3 մլն մահերի պատճառ է հանդիսանում։
Օքսֆորդի հետազոտողները միացել են Պեկինի համալսարանի եւ Չինաստանի բժշկագիտության ակադեմիայի գիտնականների հետ՝ հետազոտություն անցկացնելու համար։
Նրանք ուսումնասիրել են չինական տվյալների շտեմարանի տվյալներն ավելի քան 512 000 մարդկանց մասին (տարիքը՝ միջինը 52)։
Նրանք ուսումնասիրել են հիվանդության պատմությունները 12 տարվա ընթացքում՝ գնահատելու համար, թե ինչպես է ալկոհոլն ազդել 207 տարբեր հիվանդությունների առաջացման հավանականության վրա։
Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Nature Medicine ամսագրում, դրանք ցույց են տվել, որ ալկոհոլի օգտագործումը բարձրացնում է 60 հիվանդությունների առաջացման հավանականությունը։
Դրանց թվում են 28 հիվանդություններ, ինչպես, օրինակ, լյարդի, աղիների եւ ուղիղ աղիի քաղցկեղը։ Դրանք ընդգրկված էին ԱՀԿ ցուցակում։ Բայց պարզվել են եւս 33՝ մինչ այդ չսահմանված հիվանդություններ, ինչպիսին են հոդատապը, կատարակտան, որոշ կոտրվածքներ ու ստամոքսի խոցը, որոնք կապվում են ալկոհոլի օգտագործման հետ։
Հետազոտողների խումբը պարզել է նաեւ կախումը ալկոհոլի չափաբաժնից. օրական յոււրաքանչյուր չորրորդ գավաթը 14 տոկոսով բարձրացնում է ալկոհոլի օգտագործման հետ կապված հիվանդությունների առաջացման վտանգը։
Ալկոհոլի այդ քանակության օգտագործումը վեց տոկոսով բարձրացնում է ալկոհոլի հետ կապված 33 նոր հիվանդությունների առաջացման վտանգը։

Употребление алкоголя может повысить риск развития 60 заболеваний, пришли к выводу ученые.
Цирроз печени - рубцевание, вызванное постоянным и длительным повреждением печени, инсульт и рак - это уже хорошо известные риски чрезмерного употребления алкоголя.
Но исследователи Оксфордского университета, проанализировавшие данные полумиллиона мужчин, проживающих в Китае, теперь обнаружили, что это может также повысить риск развития подагры и катаракты.
Эксперты заявили, что результаты исследования показывают, что употребление алкоголя связано с «гораздо более широким спектром заболеваний», чем считалось ранее.
По оценкам, чрезмерное употребление алкоголя является причиной около 3 миллионов смертей в мире ежегодно.
Исследователи из Оксфорда объединились с учеными Пекинского университета и Китайской академии медицинских наук для проведения исследования.
Они изучили данные из китайской базы данных, содержащей информацию о состоянии здоровья более 512 000 взрослых людей в среднем 52 лет. В них содержалась подробная информация об употреблении алкоголя.
Они проанализировали истории болезни за 12 лет, чтобы оценить, как алкоголь влияет на риск развития 207 различных заболеваний. Некоторые из них не являлись медицинскими заболеваниями как таковыми, в их число также входили транспортные аварии и травмы.
Результаты исследования, опубликованные в журнале Nature Medicine, показали, что употребление алкоголя повышает риск развития 60 заболеваний у мужчин в Китае.
В их число вошли 28 заболеваний, ранее признанных Всемирной организацией здравоохранения связанными с алкоголем, например, рак печени, кишечника и прямой кишки.
Однако были выявлены и 33 ранее не установленных заболевания, такие как подагра, катаракта, некоторые переломы и язва желудка.
Группа исследователей также выявила зависимость от дозы алкоголя: каждые четыре рюмки в день на 14 процентов повышают риск развития заболеваний, связанных с употреблением алкоголя.
Употребление такого количества алкоголя также на шесть процентов повышает риск развития 33 новых заболеваний, связанных с алкоголем.