Դիմում ենք Ֆրանսիայի նախագահին՝ օգտագործելու Ֆրանսիայի ազդեցությունը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքները հարգելու վերաբերյալ բանաձեւ ընդունելու համար։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 30-ին առցանց ռեժիմով անցկացված Արցախի նախագահի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն։
«Կոչ ենք անում հարգել միջազգային իրավունքը, արցախահայությունն իր կամքին հակառակ գտնվում է շրջափակման մեջ, շրջափակումն իրականացվում է միջազգային իրավունքի և 2020 թվականի հրադադարի մասին հռչակագրի խախտմամբ։
Այն, ինչ այսօր կատարվում է Արցախում, նման է ցեղասպանության. Արդարադատության միջազգային դատարանի նախկին դատախազը սա որակում է որպես ցեղասպանություն, չորս սկզբունքները, որոնք երևույթը բնորոշում են որպես ցեղասպանություն, ճանաչված են միջազգային հանրության և փորձագետների կողմից։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի` ցեղասպանության կանխարգելման համար պատասխանատու խորհրդականն օգտագործում է նույն բառը` որակելով այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, որպես ցեղասպանություն և էթնիկ զտում ավտորիտար ռեժիմի կողմից մի ժողովրդի նկատմամբ, որը միայն պահանջում է հարգել այն իրավունքները, որոնք պետք է ունենա ցանկացած մարդ, ցանկացած ժողովուրդ:

We appeal to the President of France to use France's influence in the UN Security Council to adopt a resolution on respecting the rights of the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh). Mayor of Paris Anne Hidalgo stated this at Wednesday’s joint online press conference with the President of Artsakh.
"We call to respect international law, Artsakh Armenians are under a blockade [by Azerbaijan] against their will, the blockade is being carried out in violation of international law and the 2020 declaration of ceasefire.
"What is happening in Artsakh today is like genocide. The former prosecutor of the International Court of Justice qualifies this as genocide, the four principles that define the phenomenon as genocide are recognized by the international community and experts.
"The UN Secretary-General's adviser on the prevention of genocide uses the same word, describing what is happening today [in Artsakh] as genocide and [Armenian] ethnic cleansing by an authoritarian regime [i.e. Azerbaijan] against a people who only demand respect for the rights that any person, any nation should have.