Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մամուլի խոսնակը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կապված հայ-ադրբեջանական խնդիրների կարգավորման հետ:
«ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը շարունակել է ակտիվորեն ներգրավված լինել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առաջխաղացման գործում: Նրա ջանքերը վերջին շաբաթների ընթացքում, որոնց աջակցում էր Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը, որպես առաջնահերթություն կենտրոնացած էին Ղարաբաղի հայերի հումանիտար իրավիճակի լուծման վրա:
Տոյվո Կլաարը և նախագահ Միշելի թիմը հաճախակի կապի մեջ են եղել Բաքվի, Երևանի և Ղարաբաղի հայերի ներկայացուցիչների հետ՝ մուտքի ապաշրջափակման համար լուծում մշակելու համար։
Ներկայիս հումանիտար իրավիճակը տեղում արագորեն վատանում է. հրամայական է քայլեր ձեռնարկել՝ ուղղված տեղական բնակչության կարիքներին:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն առաջարկել է քայլ առ քայլ մոտեցում, որը կարտացոլի Լաչինի միջանցքի լիարժեք շահագործման և Աղդամի երթուղու բացման հաջորդականությունը։
Այս քայլերի հաջորդականությունը և բեռների տեսակը, որը կմատակարարվի այս ճանապարհներից յուրաքանչյուրով, ինչպես նաև դրան հաջորդող ընթացակարգերը, եղել են վերջին քննարկումների առանցքը:
ԵՄ-ն խորապես համոզված է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի՝ համաձայն նախկին համաձայնագրերի և ՄՔԴ-ի որոշման, և նշում է, որ Աղդամի ճանապարհի օգտագործումը մատակարարումների համար կարող է նաև լինել հրատապ և հիմնական կարիքների ամենօրյա ապահովման կոնկրետ և կայուն լուծման մաս:
Այս տարրերի շուրջ քննարկումները սկսվել են 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում ղեկավարների վերջին հանդիպումից հետո։
ԵՄ կողմը նաև ընդգծել է անհրաժեշտությունը, որ Բաքուն պետք է պարզաբանի Ղարաբաղի հայերին Լաչինի միջանցքով դեպի Հայաստան և Հայաստանից դեպի Ղարաբաղ տեղաշարժի ընթացակարգերը:
Զուգահեռաբար, մտքերի փոխանակումները կենտրոնացել են նաև ղարաբաղցի հայերին էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարումների շուտափույթ վերականգնման վրա:
Բացի ընթացիկ իրավիճակից, ԵՄ կողմը շեշտել է հակամարտության ժառանգությունը հասցեագրելու անհրաժեշտությունը՝ երկարաժամկետ կայուն լուծումը հեշտացնելու համար:
Բաքվի և նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում բնակվող հայերի ներկայացուցիչների միջև երկխոսությունն այս առումով էական կլինի։ Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է երաշխավորվեն, իսկ կոնկրետ եղանակների շուրջ քննարկումները պետք է սկսվեն հնարավորինս արագ։
Բաքվի և Ղարաբաղի հայերի միջև երկխոսությունը վստահության և վստահության ամրապնդման կարիք ունի։ Այդ նպատակով ԵՄ-ն տարբեր առաջարկներ է ներկայացրել այս գործընթացին միջազգային աջակցության, ինչպես նաև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն աջակցելուն տեղում ներգրավվելու համար:
Վերոնշյալ բոլոր ջանքերը միայն մեկ նպատակ ունեն՝ ապահովել Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների անշրջելի կարգավորումը՝ ի շահ տեղում գտնվող բոլոր բնակչության։ Այժմ եկել է խիզախ փոխզիջումային լուծումների ժամանակը, նաև այսօրվա էսկալացիայի լույսի ներքո:
ԵՄ-ն ներգրավված է եղել այլ միջազգային դերակատարների հետ այդ ջանքերում կանոնավոր անձնական շփումների և կարծիքների փոխանակման միջոցով, թե ինչպես լավագույնս լուծել ներկա անկայուն իրավիճակը:

The spokesperson of Charles Michel, President of the European Council, issued a statement regarding the settlement of the Armenian-Azerbaijani issues. The statement reads as follows:
President Michel has continued to be intensely engaged in advancing the Armenia-Azerbaijan normalization process. His efforts over the past weeks, supported by Toivo Klaar, EUSR for the South Caucasus, have focused as a priority on addressing the humanitarian situation of Karabakh Armenians.
EUSR Klaar and President Michel’s team have been in frequent contact with Baku, Yerevan and representatives of Karabakh Armenians to work out a solution for unblocking access.
The current humanitarian situation on the ground is deteriorating rapidly; it is imperative to take steps to address the needs of the local population.
European Council President Charles Michel has proposed a step-by-step approach which would reflect a sequencing in the full-fledged operation of the Lachin corridor and the opening of the Ağdam route.
Sequencing of these steps and the type of cargo that would be delivered by each of these roads, as well as attendant procedures, have been the core of the recent discussions.
The EU strongly believes the Lachin corridor must be unblocked, in line with past agreements and the ICJ Order, and notes that the use of the Ağdam road to provide supplies can also be part of a concrete and sustainable solution to the provision of urgent and daily basic needs. Discussions on these elements had started following the last meeting of the leaders in Brussels on 15 July 2023.
The EU side has also stressed the need for Baku to provide clarity to Karabakh Armenians in terms of procedures for their movements through Lachin corridor to and from Armenia.
In parallel, exchanges have also focused on restoring electricity and gas supplies to Karabakh Armenians as soon as possible.
Beyond the immediate situation, the EU side has stressed the need to address legacies of the conflict to facilitate a long-term sustainable resolution.
Dialogue between Baku and representatives of Armenians living in the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast will be essential in this regard. The rights and security of Karabakh Armenians must be guaranteed and discussions on specific modalities should start as soon as possible.
The dialogue between Baku and the Karabakh Armenians needs to strengthen confidence and trust. To this end the EU has provided various suggestions for international support to this process, as well as for engagement on the ground to underpin the implementation of agreements reached.
All the above efforts have only one goal: ensure irreversible normalization of relations between Baku and Yerevan for the benefit of all populations on the ground. It is now time for courageous compromise solutions, also in light of today's escalation.
The EU has been engaged with other international actors in these efforts, through regular personal contacts and exchanges of views on how best address the current unsustainable situation.