Ուկրաինայի արդարադատության նախարար Դենիս Մալյուսկան մեկնաբանել է արտասահման փախած ուկրաինացիների հնարավոր արտահանձնման մասին տեղեկատվությունը, հայտնում է ՈՒՆԻԱՆ-ը։
Ինչպես նշել է Արդարադատության նախարարության ղեկավարը ազգային հեռուստամարաթոնի եթերում, սա չափազանց բարդ ու տքնաջան աշխատանք է, և նման արտահանձնումը հնարավոր դարձնելու համար պետք է կատարվեն մի շարք պայմաններ, ինչը դեռ հնարավոր չէ։
«Վաղը պայմանականորեն անհնար կլիներ դա իրականացնել հսկայական մասշտաբով։ Առաջինը կլինեն «թոփ-երը»՝ նրանք, ովքեր ամենաշատն են գողացել։ Մենք կփորձենք առաջին հերթին դրանց ձեռք բերել: Իսկ միջին ձուկն ու մյուս կերպարներն՝ ավելի ուշ»,- ասել է նա։
Մալյուսկան ընդգծել է, որ Ուկրաինան առաջին հերթին ցանկանում է թոփ-կոռուպցիոներների արտահանձնումը։
«Հիմնական խնդիրն այն է, որ նույնիսկ առավել ակնհայտ ու աղաղակող հանցագործությունների դեպքում, որոնք կատարել են, օրինակ, արտերկիր փախած թոփ-կոռուպցիոներները, մեզ մերժում են ապահովել նրանց արտահանձնումը։ Որովհետև եվրոպական երկրներում, որտեղ գտնվում է նրանց մեծ մասը, շատ զգուշավոր են արտահանձնման հարցում՝ մեր պատերազմի մեջ լինելու պատճառով։ Իսկ նրանց փաստաբանները նշում են, որ չափազանց վտանգավոր կլիներ նման կերպարներին տեղափոխել Ուկրաինա։ Ուստի, շատ դեպքերում, ցավոք, մեր արտասահմանյան գործընկերներն առայժմ հրաժարվում են արտահանձնումից։ Բայց այս երևույթը ժամանակավոր է»,- ասել է նախարարը։

Министр юстиции Украины Денис Малюська прокомментировал информацию о возможной экстрадиции украинцев, сбежавших за границу, сообщает УНИАН.
Как сообщил глава Минюста в эфире национального телемарафона, это крайне сложная и кропотливая работа и, чтобы сделать такую экстрадицию возможной, необходимо выполнение целого ряда условий, что пока невозможно.
«Условно завтра в огромном масштабе имплементировать это было бы невозможно. Сначала пойдут «топы» - те, кто украл больше всего. Их мы попробуем достать в первую очередь. А средняя рыба и другие персонажи уйдут позже», - сказал он.
Малюська подчеркнул, что в первую очередь Украина хочет экстрадировать топ-коррупционеров.
«Ключевая проблема, которую мы сейчас имеем - это то, что даже по более очевидным и вопиющим случаям преступлений, которые совершали, например, топ-коррупционеры, бежавшие за границу, нам отказывают обеспечивать их экстрадицию. Потому что в странах Европы, в которых в большинстве находятся наши топ-преступники или коррупционеры, очень осторожно относятся к вопросу экстрадиции в связи с тем, что у нас война. И их адвокаты отмечают, что передавать в Украину таких персонажей будет крайне опасно. Поэтому в большинстве случаев, к сожалению, наши зарубежные партнеры отказывают пока в экстрадиции. Но это явление временное», - сказал министр.