Հոկտեմբերի 12-13-ը Բրյուսելում՝ դաշինքի կենտրոնակայանում, տեղի կունենա ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը։ Այս մասին ասվում է կազմակերպության կայքում։
Նիստը կղեկավարի ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։ Միջոցառման մեկնարկից առաջ գլխավոր քարտուղարը մամուլի ասուլիս կհրավիրի, որում կխոսի հանդիպմանը քննարկված թեմաների մասին։
Անցած շաբաթ հայտնի դարձավ նաև, որ սեպտեմբերի 19-ին Գերմանիայի Ռամշտեյն ամերիկյան ավիաբազայում կկայանա Ուկրաինային ռազմական օգնության «Ռամշտայն ձևաչափով» կոնտակտային խմբի հինգերորդ հանդիպումը։
Գերմանիայի Ռամշտայն ավիաբազայում ավելի վաղ տեղի են ունեցել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի երկրների և նրանց դաշնակիցների կողմից Ուկրաինային աջակցող կոնտակտային խմբի մի քանի հանդիպումներ։ Այդ հանդիպումներում քննարկվել է Կիևին զենքի և ռազմական տեխնիկայի մատակարարումը։ Առաջին բանակցությունները կայացել են 2022 թվականի ապրիլին, վերջինը՝ այս տարվա հուլիսի 18-ին՝ առցանց ձևաչափով։
Նախորդ հանդիպմանը կողմերը քննարկել են ուկրաինացի օդաչուների, տեխնիկների և ինժեներների պատրաստման հարցը, որոնք կզբաղվեն արևմտյան ինքնաթիռներով։ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ալեքսեյ Ռեզնիկովն այն ժամանակ մտադիր էր պետություններին խնդրել հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) և հակահրթիռային պաշտպանության (ՀՀՊ) համակարգեր։

Заседание министров обороны стран — членов НАТО пройдет в штаб-квартире альянса в Брюсселе 12-13 октября. Об этом говорится на сайте организации.
Встречу возглавит генеральный секретарь Североатлантического альянса Йенс Столтенберг. Также генсек перед началом мероприятия проведет пресс-конференцию, на которой расскажет об обсуждаемых на заседании темах.
На прошлой неделе также стало известно, что пятая по счету встреча контактной группы по оказанию военной помощи Украине в «формате Рамштайн» состоится 19 сентября на американской авиабазе Рамштайн в Германии.
На авиабазе Рамштайн в ФРГ ранее прошло несколько встреч контактной группы по поддержке Украины со стороны стран Североатлантического альянса и их союзников. На этих встречах обсуждались поставки оружия и военной техники Киеву. Первые переговоры состоялись в апреле 2022 года, последняя — 18 июля этого года в онлайн-формате.
На предыдущей встрече стороны обсудили подготовку украинских пилотов, техников и инженеров, которые будут заниматься западными самолетами. Министр обороны Украины Алексей Резников тогда был намерен просить у государств системы противовоздушной (ПВО) и противоракетной (ПРО) обороны.