Երեք տարի առաջ մեկ մեգաբիթ ինտերնետ կապը Հայաստանում արժեր մեկ միլիոն 200 հազար դրամ, իսկ այսօր այն արժե 34 հազար դրամ: Դա էական առաջընթաց է, քանի որ հնարավորություն է տալիս ապահովել ինտերնետի հասանելիությունը: Այդ մասին հոկտեմբերի 30-ին կայացած ՀՀԿ տնտեսական կոնֆերանսի ժամանակ ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
«Մի շարք գործոններ կան, որոնք ազդել են գների նվազման վրա: Առաջինը, Հայաստանի կառավարությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ հեռահաղորդակցության ոլորտը հռչակել է որպես առաջանահերթություն: Ունենք խորհուրդ, որում ներառված են մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները, որոնք մեզ հետ միասին քննարկում են համալիր միջոցառումների ծրագրի իրականացման ընթացքը, որի նպատակն է ստեղծել բարենպաստ միջավայր այս ոլորտի զարգացման համար»,- նշել է նա:
Վերջինիս խոսքով, Հայաստանում իրականացվել են օրենսդրական փոփոխություններ, ընդունվել բազմաթիվ նորմատիվային ակտեր, հանձնարարականներ են տրվել բոլոր գերատեսչություններին` վերացնելու համար այն գործառույթները, որոնք խոչընդոտում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը: «Եթե ընդամենը երեք տարի առաջ մենք ունեինք 80 հազար ինտերնետից օգտվող, ապա այսօր այդ թիվը կազմում է 350 հազար: Սա հանրության բավական լուրջ զանգված է: Ինտերնետն այսօր սովորական ընտանիքի համար դարձել է անբաժանելի մաս»,- նկատել է Տիգրան Սարգսյանը:

YEREVAN. – In Armenia, a 1-MB Internet had cost 1 million 200 thousand drams (US$ 3,167), three years ago, whereas today it costs 34,000 drams (US$ 89.75). This is a substantial progress, as it enables to secure Internet access, Armenian PM Tigran Sargsyan stated during the ruling coalition’s Republican Party of Armenia’s (RPA) economic conference on Sunday.
“Several factors influenced the reduction in prices. First, the Government of Armenia declared priority the IT and telecommunications domain,” Sargsyan noted.
In his words, legislative changes were made in Armenia, numerous normative acts were adopted, and all administrations were instructed to eliminate those functions which obstruct IT development. “In the case when we had 80 thousand Internet users, a mere three years ago, that number is 350 thousand, today. Today the Internet has become inseparable for ordinary families,” Tigran Sargsyan maintained.