Ֆրանսիան, իր աֆրիկյան քաղաքականության ձախողումից հետո, փորձում է Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղարարի կերպար ստեղծել, թեև այնտեղ խաղաղապահ դեր կատարել է Ռուսաստանը, ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ռոսիա 1» հեռուստաալիքի «Կիրակնօրյա երեկոն Վլադիմիր Սոլովյովի հետ» հաղորդման ժամանակ Զախարովան ասել է, որ, իր կարծիքով, Հարավային Կովկասում Փարիզի ակտիվության աճը «մի տեսակ փոխհատուցում է Աֆրիկայում ֆրանսիական քաղաքականության ձախողման»։
Ռուս դիվանագետի տեսանկյունից՝ Կովկասում Ֆրանսիայի փորձերը ներառում են խաղաղապահ ջանքեր։
«Մենք հասկանում ենք, որ դա կապ չունի խաղաղապահության հետ, մեր երկիրն էր, որ ստանձնեց և կատարեց ամբողջ խաղաղապահ դերը, նույնիսկ ԼՂ կարգավորման համատեքստում որպես միջնորդ: Այժմ, երբ ավարտվել է ամենադժվար փուլը, հուսով ենք, որ Ֆրանսիան, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ, նորից չի սկսի կրակը փորփրել»,- ասել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի վերջին պաշտոնական այցով մեկնել էր Ֆրանսիա։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայաստանի վարչապետի հետ համատեղ ճեպազրույցում ասել է, որ Փարիզն աջակցում է Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղության հաստատման ջանքերին։

France, after the failure of its African policy, is attempting to create an image of a peacemaker in Nagorno-Karabakh although Russia has played a peacekeeping role there, said the official representative of the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA), Maria Zakharova.
During a Sunday program on the air of Russia-1 television, Zakharova said that, in her opinion, the increase in activity of Paris in the South Caucasus "is a kind of compensation for the failure of the French policy in Africa."
In her view, France's attempts in the South Caucasus include peacekeeping efforts.
"We understand that it has nothing to do with peacekeeping. It was our country [i.e. Russia] that assumed and fulfilled the entire peacekeeping role—even as a mediator in the context of the Nagorno-Karabakh settlement. Now, when the most difficult phase is over, we hope that France, as a member of NATO, will not start stoking the fire again," said Zakharova.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had traveled to France on an official visit in late February. In a joint news briefing there with Pashinyan, French President Emmanuel Macron had said that Paris supports efforts to establish a just and stable peace in the South Caucasus.