ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին, որում հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է «ամուր եւ արժանի» խաղաղության ձեռքբերմանը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ժողովրդի անունից ձեզ եւ Ադրբեջանի ժողովրդին եմ փոխանցում լավագույն մաղթանքներ, ցանկանում եմ խաղաղ, բարեկեցիկ եւ ուրախ Նովրուզ։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մեկ անգամ եւս հաստատում է իր անփոփոխ հավատարմությունը գործընկերությանը մեր երկրների միջեւ եւ ամուր ու արժանի խաղաղության ձեռքբերմանը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ, որը կնպաստի տարածաշրջանի անվտանգությանը ապագա սերունդների համար։ Այս տարվա ընթացքում ցանկանում եմ աշխատել ձեզ հետ միասին՝ տարածաշրջանային եւ տնտեսական կապերի զարգացման ընդլայնման համար»,- ադրբեջանական ԶԼՄ-ները փոխանցել են Բայդենի շնորհավորանքի տեքստը։

Президент США Джо Байден направил поздравление азербайджанскому коллеге Ильхаму Алиеву, в котором заявил о приверженности США достижению «прочного и достойного» мира между Арменией и Азербайджаном.
«От имени народа Соединенных Штатов Америки передаю наилучшие пожелания Вам и народу Азербайджана, желаю мирного, благополучного и радостного праздника Новруз.
В то время, когда мы отмечаем период обновления и размышлений, Соединенные Штаты Америки еще раз подтверждают свою неизменную приверженность партнерству между нашими странами и достижению прочного и достойного мира между Азербайджаном и Арменией, который будет способствовать безопасности в регионе для будущих поколений. В течение этого года желаю работать вместе с Вами для продвижения региональных связей и расширения экономического развития», - передают азербайджанские СМИ текст поздравления Байдена.