Ռուսաստանի հարուստ գործարարների կարողությունը 2024թ. սկզբից ավելացել է 18,293 մլրդ դոլարով, վկայում է Bloomberg գործակալության հրապարակած «Միլիարդատերերի ինդեքսը» (Bloomberg Billionaires Index), որը, մասնավորապես, հաշվարկվում է ընկերությունների արժեթղթերի արժեքի հիման վրա։
Bloomberg Billionaires Index-ի տվյալներով՝ տարեսկզբից «Եվրոխիմ» եւ Սիբիրի ածխային էներգետիկ ընկերության համահիմնադիր Անդրեյ Մելնիչենկոն վաստակել է 5,29 մլրդ դոլար, նրա կարողությունը կազմել է 21,1 մլրդ դոլար։ Միլիարդատիրոջ դրամական ներդրումների եւ անձնական ակտիվների արժեքը մասամբ հիմնված է ԶԼՄ-ների տեղեկությունների եւ այն թվերի վրա, որոնք ներկայացված են ընկերության մամուլի ծառայության կողմից։ «Սեւերոստալի» հիմնական բաժնետեր Ալեքսեյ Մորդաշովի կարողությունն ավելացել է 3,75 մլրդ-ով՝ հասնելով 24,6 մլրդ դոլարի։ Նրա դրամական ներդրումների արժեքը հիմնված է դիվիդենդների, ինսայդերական գործարքների, հարկերի եւ շուկայի ցուցանիշների վերլուծության վրա։ Միեւնույն ժամանակ, Նովոլիպեցկի մետալուրգիական կոմբինատի տնօրենների խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Լիսինը վաստակել է 2,91 մլրդ դոլար՝ կարողությունն ավելացնելով ու հասցնելով 26,9 մլրդ-ի (դրամական ներդրումների եւ անձնական ակտիվների արժեքը մասմաբ հիմնված է դիվիդենդների, ինսայդերական գործարքների եւ շուկայի ցուցանիշների վերլուծության վրա)։
Ամենամեծ վնասները կրել է երկաթահանքի խոշոր արտադրողի՝ «Մետալոինվեստի» բաժնետեր Ալիշեր Ուսմանովը, նրա կարողությունը նվազել է 2,8 մլրդ դոլարով՝ հասնելով 18,3 մլրդ-ի (միլիարդատիրոջ ակտիվների արժեքը մասամբ հիմնված է ԶԼՄ-ների տեղեկությունների եւ մամուլի ծառայության ներկայացրած թվերի վրա)։
Գործակալությունը 2012թ. մարտից հրապարակում է Bloomberg Billionaires Index-ը, որտեղ ներառված են տեղեկություններ մոլորակի ամենահարուստ 500 մարդկանց մասին։

Состояние богатейших бизнесменов России увеличилось на $18,293 млрд с начала 2024 года, следует из опубликованного агентством Bloomberg «Индекса миллиардеров» (Bloomberg Billionaires Index), который, в частности, рассчитывается на основе стоимости акций компаний.
По данным Bloomberg Billionaires Index, с начала года сооснователь компаний «Еврохим» и СУЭК Андрей Мельниченко заработал $5,29 млрд, его состояние составило $24,1 млрд. Стоимость денежных вложений и личных активов миллиардера частично основана на сообщениях СМИ и цифрах, предоставленных представителями пресс-служб компаний. Состояние основного акционера «Северстали» Алексея Мордашова увеличилось на $3,75 млрд, до $24,6 млрд. Стоимость его денежных вложений основана на анализе дивидендов, инсайдерских сделок, налогов и показателей рынка. В то же время председатель совета директоров НЛМК Владимир Лисин заработал $2,91 млрд, увеличив состояние до $26,9 млрд (стоимость денежных вложений и личных активов миллиардера частично основана на анализе дивидендов, инсайдерских сделок и показателей рынка).
Наибольшие убытки понес акционер крупнейшего производителя железной руды в России «Металлоинвест» Алишер Усманов, его состояние уменьшилось на $2,8 млрд, до $18,3 млрд (Стоимость активов миллиардера частично основана на сообщениях СМИ и цифрах, предоставленных представителями пресс-служб).
Агентство с марта 2012 года публикует Bloomberg Billionaires Index, куда включены сведения о состоянии 500 богатейших людей планеты.