Էսպրեսսոյի և լուծվող ըմպելիքների մեջ օգտագործվող ռոբուստա սուրճի բորսային գինը հասել է վերջին 16 տարվա ամենաբարձր մակարդակին: Դրա մասին հայտնել է Bloomberg-ը։
Սուրճի մայիսյան ֆյուչերսները ապրիլի 3-ին աճել են 4,8%-ով՝ հասնելով մեկ մետրական տոննայի դիմաց 3,838 դոլարի, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է 2008 թվականից ի վեր:
Արժենշումներն ապրիլի 4-ին շարունակեցին աճել, գինն արագ բարձրացավ մինչև 3847 դոլար մեկ մետրական տոննայի դիմաց: Տարեսկզբից բորսայում սուրճի գինն արդեն աճել է ավելի քան 30%-ով։
Լոնդոնյան ներկրող DRWakefield-ի առևտրականները եղանակային պայմանները հուսադրող չեն համարում: Ներկրողներին դեռևս մտահոգում է ոռոգման ջրի հնարավոր սակավությունը, քանի որ դա կարող է ազդել հաջորդ սեզոնի բերքատվության վրա։
Ըստ Sucafina-ի վերլուծաբան Իլյա Բիզովի՝ սուրճի գնի սրընթաց աճը թերևս կարելի է վերագրել սուրճ բովողների խուճապային գնումներով, երբ շուկայում գնանկման սպասելով՝ նրանք թույլ տվեցին, որ իրենց պաշարները սպառվեն:
Սուրճի ազգային ասոցիացիան ավելի վաղ կանխատեսել էր մինչև սեպտեմբեր համաշխարհային ռոբուստայի մատակարարումների 20%-ով կրճատում։

Биржевые цены на кофе робуста, используемого в эспрессо и растворимых напитках, достигли максимальных уровней за последние 16 лет, сообщает Bloomberg.
Майский фьючерс на кофе на торгах 3 апреля вырос на 4,8% и закрылся на отметке $3838 за метрическую тонну, что стало рекордом с 2008 года. 4 апреля котировки продолжили расти, в моменте цена поднималась до $3847 за метрическую тонну. С начала года стоимость кофе на бирже увеличилась уже более чем на 30%.
«Погодные условия не обнадеживают, — отметили трейдеры лондонского импортера DRWakefield. — Все еще существуют опасения по поводу возможной нехватки воды для орошения, что может повлиять на урожайность в следующем сезоне».
Последнее ралли также можно объяснить паническими покупками обжарщиков, которые позволили своим запасам иссякнуть в ожидании снижения цен, заявил аналитик трейдера кофе Sucafina Илья Бызов.
До этого в Национальной кофейной ассоциации спрогнозировали сокращение мировых поставок робусты на 20% к сентябрю.