ԱՄՆ-ի և Եվրամիության հետ Երևանի համագործակցությունն ուղղված չէ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) դեմ, «ՌԻԱ Նովոստիին» ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը հայտարարեց իր առևտրատնտեսական կապերն էլ ավելի դիվերսիֆիկացնելու մտադրության մասին։ Գրեթե բոլոր երկրներն այսօր նման տնտեսական քաղաքականություն են վարում, և դա չի արվում որևէ երկրի կամ միության դեմ... Առևտրատնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացման քաղաքականությունն ուղղված չէ որևէ միությունների, հատկապես ԵԱՏՄ-ի դեմ»,- ասաց Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ սերտ փոխգործակցությունը չի խանգարում Հայաստանի մասնակցությանը ԵԱՏՄ-ին, և արդյոք երկիրը պատրաստվում է դուրս գալ այս միությունից։
Բրյուսելում ուրբաթ օրը Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի հետ ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի համագործակցության վերաբերյալ համատեղ հանդիպում՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենի, Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ինչպես նաև Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոնի մասնակցությամբ։ դեր Լեյենը և ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Խոսեպ Բորելը։ Հանդիպումից առաջ ֆոն դեր Լեյենը խոստացել էր առաջիկա չորս տարիների ընթացքում Հայաստանին 270 միլիոն եվրոյի զարգացման աջակցություն հատկացնել։

Armenia's cooperation with the United States (US) and the European Union (EU) is not directed against the Eurasian Economic Union (EAEU), Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan told RIA Novosti.
"The Republic of Armenia announced its intention to further diversify its trade and economic ties. Today, virtually all countries conduct such an economic policy, and it is not done against any country or union... The policy of diversification of [Armenia’s] trade and economic relations is not directed against any unions, especially against the EAEU," said Grigoryan, when asked whether the close interaction of Armenia with the US and the EU hinders its membership in the EAEU, and whether the country is going to leave this union.
A joint meeting on EU-US cooperation with Armenia was held in Brussels on April 5, with the participation of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, European Commission President Ursula von der Leyen, US Secretary of State Antony Blinken, and EU foreign policy chief Josep Borrell. Before the meeting, von der Leyen had pledged to allocate 270 million euros of development assistance to Armenia over the next four years.