Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյը Իրանն անվանել է ահաբեկչական պետություն եւ հայտնել, որ իր կառավարությունը կփորձի հասնել դատավճիռների իրանցի պաշտոնյաների դեմ, որոնց Բուենոս Այրեսը համարում է 1994թ. կատարված ահաբեկչության հանցակից հրեական մշակութային կենտրոնի դեմ։
«Իրավիճակը պահանջում է պատիժ, որը չափակից կլինի կատարված հանցագործությունների ծանրությանը, որը կատարել է ահաբեկչական պետություն Իրանը մարդկության դեմ»,- ասել է նա ահաբեկչության 30-րդ տարելիցին նվիրված կոնֆերանսում։
Միլեյը տեղեկացրել է, որ իր կառավարությունն առաջարկել է օրինագիծ, որը թույլ կտա առանձնակի ծանր գործերի հեռակա դատավարություն իրականացնել, այդ թվում կապված ահաբեկչական գործունեության ֆինանսավորման հետ։ Բայց նա կարծում է, որ դատավճիռը, հավանաբար, չի իրականացվի։
Նա նաեւ Իրանին մեղադրել է Իսրայելի դեմ 2023թ. հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան արմատականների գրոհին հանցակցության մեջ, որի հետեւանքով զոհվել է Արգենտինայի 25 քաղաքացի։ «Դա ուրիշ բան չէ, նույն բանն է, Իրանի կառավարության հետ կապված սեկտորները՝ «Հեզբոլլահը», ՀԱՄԱՍ-ը։ Ուստի կասկած չի կարող լինել այն բանում, որ իրանական ահաբեկչությունը հարց է, որը առնչվում է արգենտինացիների ազգային շահերին եւ կյանքին»,- ասել է Միլեյը։

Президент Аргентины Хавьер Милей назвал Иран террористическим государством и сообщил, что его правительство будет добиваться вынесения приговоров иранским чиновникам, которых Буэнос-Айрес считает причастными к совершенному в 1994 году теракту против еврейского культурного центра.
«Ситуация требует наказания, соразмерного тяжести совершенных преступлений, учитывающего сокрытие роли, которую сыграло террористическое государство Иран, учитывающего тяжесть подкупа свидетелей для сокрытия преступлений против человечности», - сказал он на конференции, приуроченной к 30-летию со дня теракта.
Милей сообщил, что его правительство предложило законопроект, который позволит проводить заочное рассмотрение дела по особо тяжким делам, в том числе связанным с финансированием террористической деятельности. «Это позволит судить чиновников иранского режима, причастных к теракту», - отметил президент Аргентины, признав, что приговор, вероятно, не будет приведен в исполнение.
Он также обвинил Иран в причастности к атаке палестинских радикалов на израильскую территорию 7 октября 2023 года, в результате которой погибли 25 граждан Аргентины. «Это не другое, это то же самое: секторы, связанные с правительством Ирана, «Хезболлах», ХАМАС. Поэтому не может быть сомнений в том, что иранский терроризм является вопросом, затрагивающим национальные интересы и напрямую жизни аргентинцев», - заявил Милей.