ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը մեղադրանք է ներկայացրել Ֆլորիդայի բնակչին, որը սպառնացել է սպանել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին։ Այս մասին տեղեկացրել է CNN հեռուստաընկերությունը։
39-ամյա Ջեյսոն Փատրիկ Էլդեյը հոգեբուժական հիվանդանոց հոսպիտալացման ժամանակ սպառնացել է սպանել նախագահին։ Այնուհետեւ, հուլիսի սկզբին, Գաղտնի ծառայության գործակալները տղամարդուն հարցաքննել են նրա տանը, բայց նա արդեն ամեն բան հերքում էր։ Սակայն հարցաքննությունից մի քանի օր հետո Էլդեյը X-ում գրել է, որ պատրաստվում է «սպանել Ջո Բայդենին»։ Գաղտնի ծառայությունն ուսումնասիրել է նրա պրոֆիլը սոցցանցում, որտեղ հայտնաբերել է բազմաթիվ սպառնալիքներ ԱՄՆ նախագահի հասցեին։
CNN-ի տվյալներով՝ Էլդեյին ներկայացվել են մեղադրանքներ երեք հանցագործությունների համար, այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահին սպառնալու վերաբերյալ։ Մինչեւ դատական նիստը նա գտնվելու է կալանքի տակ։

Минюст Соединенных Штатов предъявил обвинения жителю штата Флорида в угрозе убить американского лидера Джо Байдена. Об этом сообщила телекомпания CNN.
39-летний мужчина Джейсон Патрик Элдей во время госпитализации в психиатрическую больницу угрожал убить президента. Затем, в начале июля, агенты Секретной службы допросили мужчину в его доме, но он уже все отрицал. Однако через несколько дней после допроса Элдей написал на в X (ранее Twitter), что собирается «убить Джо Байдена». Секретная служба изучила его профиль в соцсети, где обнаружила многочисленные угрозы в адрес американского лидера.
По данным CNN, Элдею предъявили обвинения в трех преступлениях, в том числе в угрозах президенту США. До заседания суда мужчина будет находиться под стражей.