Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է բաղադրիչների և սպառազինության համակարգերի հինգերորդ ցուցակը, որոնք ենթակա չեն ներմուծման և պետք է արտադրվեն ազգային պետական և մասնավոր ձեռնարկությունների կողմից։
Պաշտպանության գերատեսչության պորտալում տեղադրված ցանկը ներառում է 346 անուն զենք և ռազմական տեխնիկա, դրանց բաղկացուցիչ մասեր և պահեստամասեր, որոնց գնումները արտերկրից մինչև 2028 թվականի դեկտեմբերը աստիճանաբար կդադարեցվեն։
2020-2023 թվականներին Հնդկաստանի պաշտպանության դեպարտամենտը հաստատել է զենքի առաջին չորս ցուցակները, որոնք Նյու Դելին հինգ տարվա ընթացքում կդադարեցնի գնել արտասահման։ Դրանք միասին կազմում են 4666 միավոր, այդ թվում՝ ուղղաթիռներ ռազմածովային նավատորմի համար, պարեկային նավեր, հականավային հրթիռներ, հակաօդային պաշտպանության համակարգերի հրթիռներ, թեթև տանկեր, որոշ տեսակի անօդաչու սարքեր, զինամթերք, այդ թվում՝ թափառող և այլ զենքեր։
Դրանցից 2972 զինատեսակ արդեն գտնվում է Հնդկաստանում՝ մշակման, փորձարկման կամ արտադրության փուլում, ինչը բացառում է դրանց ներմուծումը։ Արտասահմանյան ընկերությունների մասնակցությամբ երկրում մշակվում և արտադրվում են մի քանի սպառազինության համակարգեր։
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Ռաջնաթ Սինգհը, զենքի արտադրության ոլորտում ներմուծման փոխարինումը խթան է տալիս երկրի Aatmanirbharta (ինքնավստահ Հնդկաստան) կուրսին և «Make in India» պետական ծրագրին՝ արտաքին քաղաքականության մեջ ռազմավարական անկախության հասնելու համար, ինչպես նաև նպաստում է Հնդկաստանի զարգացմանը։ անկախությունը, ազգային անվտանգության ամրապնդումը և տնտեսական զարգացումը ներկա գլոբալ իրավիճակում։

Министерство обороны Индии утвердило пятый список компонентов и систем вооружений, которые не подлежат импорту и должны выпускаться национальными государственными и частными предприятиями.
В список, размещенный на портале оборонного ведомства, входят 346 наименований вооружений и военной техники, их компонентов и запасных частей, закупки которых за рубежом будут поэтапно прекращены до декабря 2028 года.
В 2020-2023 годах индийское оборонное ведомство утвердило первые четыре списка вооружений, которые Нью-Дели в течение пяти лет перестанет покупать за границей. В совокупности они составляют 4 666 наименований, включая вертолеты для ВМС, патрульные корабли, противокорабельные ракеты, ракетные средства поражения систем ПВО, легкие танки, некоторые виды беспилотников, боеприпасы, в том числе барражирующие, и другое вооружение. Из них 2 972 наименования вооружений уже находится в Индии на стадии разработок, испытаний или в производстве, что исключает их импорт. Несколько систем оружия разрабатываются и выпускаются в стране с участием и иностранных компаний.
Как ранее заявил министр обороны Индии Раджнатх Сингх, импортозамещение в сфере производства вооружений придает импульс осуществляемому в стране курсу Аatmanirbharta («Самодостаточная Индия») и госпрограмме Make in India («Делай в Индии») по достижению стратегической независимости во внешней политике, а также способствует самостоятельности Индии, укреплению национальной безопасности и развитию экономики в условиях современной обстановки в мире.