ԱՄՆ նախագահի հանրապետական ​​թեկնածու Դոնալդ Թրամփը համոզված է, որ աշխարհը երրորդ համաշխարհային պատերազմի շեմին է։
«Մեր մոլորակը երրորդ համաշխարհային պատերազմի շեմին է. Եվ դա կլինի պատերազմ, որը նման չէ որևէ նախկին պատերազմի՝ զենքի պատճառով»,- ասել է նա հինգշաբթի երեկոյան Միլուոկիում Հանրապետականների ազգային համագումարում: Այս ելույթում, որը դարձել է ազգային կուսակցական հանրահավաքի գագաթնակետը, Թրամփը համաձայնել է նոյեմբերին կայանալիք ընտրություններում ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում առաջադրվել որպես հանրապետական։
«Զենքն այլևս տանկերը չեն, որոնք ետ ու առաջ են քշում և կրակում միմյանց վրա։ Սա ոչնչացման զենք է»,- ընդգծել է Թրամփը։ Նա նշել է, որ աշխարհն ապրում է այնպիսի միջազգային ճգնաժամ, որը նախկինում երբեք չի ապրել։ «Եվրոպայում և Մերձավոր Արևելքում պատերազմ է ընթանում: Հակամարտության ուրվականը շրջում է Թայվանի, Կորեայի, Ֆիլիպինների և ամբողջ Ասիայի վրա»,- հավելել է Թրամփը։
Նա պնդել է, որ նախագահ դառնալու դեպքում կարող է վերջ դնել բոլոր խոշոր միջազգային հակամարտություններին։ «Ես վերջ կտամ բոլոր միջազգային ճգնաժամերին, որոնք ստեղծվել են այս վարչակազմի կողմից, ներառյալ սարսափելի պատերազմը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև, որը չէր լինի, եթե ես լինեի նախագահ: Պատերազմը, որը հրահրվել էր Իսրայելի վրա հարձակման հետևանքով, նույնպես չէր լինի, եթե ես նախագահ լինեի»,- ընդգծել է հանրապետականը։

Кандидат в президенты США от Республиканской партии Дональд Трамп убежден, что мир стоит на пороге третьей мировой войны.
«Наша планета стоит на пороге третьей мировой войны. И это будет война, непохожая на все другие из-за оружия», - сказал он, выступая в четверг вечером на национальном съезде республиканцев в Милуоки. В этом выступлении, ставшем кульминацией общенационального партийного слета, Трамп дал согласие баллотироваться в президенты США от республиканцев на выборах в ноябре.
«Оружие - уже не танки, которые ездят туда-сюда и стреляют друг в друга. Это оружие уничтожения», - подчеркнул Трамп. Он отметил, что мир переживает международный кризис, который не испытывал никогда раньше. «Война бушует в Европе и на Ближнем Востоке. Призрак конфликта нависает над Тайванем, Кореей, Филиппинами и всей Азией», - добавил Трамп.
Он утверждал, что сможет завершить все крупные международные конфликты, если станет президентом. «Я положу конец всем международным кризисам, созданным нынешней администрацией, включая ужасную войну России и Украины, которая не началась бы, если бы я был президентом, а также войну, спровоцированную атакой на Израиль, которой тоже не было бы, будь я президентом», - сказал республиканец.