ԱՄՆ նախագահի հանրապետական ​​թեկնածու Դոնալդ Թրամփը համոզված է, որ աշխարհը երրորդ համաշխարհային պատերազմի շեմին է։
«Մեր մոլորակը երրորդ համաշխարհային պատերազմի շեմին է. Եվ դա կլինի պատերազմ, որը նման չէ որևէ նախկին պատերազմի՝ զենքի պատճառով»,- ասել է նա հինգշաբթի երեկոյան Միլուոկիում Հանրապետականների ազգային համագումարում: Այս ելույթում, որը դարձել է ազգային կուսակցական հանրահավաքի գագաթնակետը, Թրամփը համաձայնել է նոյեմբերին կայանալիք ընտրություններում ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում առաջադրվել որպես հանրապետական։
«Զենքն այլևս տանկերը չեն, որոնք ետ ու առաջ են քշում և կրակում միմյանց վրա։ Սա ոչնչացման զենք է»,- ընդգծել է Թրամփը։ Նա նշել է, որ աշխարհն ապրում է այնպիսի միջազգային ճգնաժամ, որը նախկինում երբեք չի ապրել։ «Եվրոպայում և Մերձավոր Արևելքում պատերազմ է ընթանում: Հակամարտության ուրվականը շրջում է Թայվանի, Կորեայի, Ֆիլիպինների և ամբողջ Ասիայի վրա»,- հավելել է Թրամփը։
Նա պնդել է, որ նախագահ դառնալու դեպքում կարող է վերջ դնել բոլոր խոշոր միջազգային հակամարտություններին։ «Ես վերջ կտամ բոլոր միջազգային ճգնաժամերին, որոնք ստեղծվել են այս վարչակազմի կողմից, ներառյալ սարսափելի պատերազմը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև, որը չէր լինի, եթե ես լինեի նախագահ: Պատերազմը, որը հրահրվել էր Իսրայելի վրա հարձակման հետևանքով, նույնպես չէր լինի, եթե ես նախագահ լինեի»,- ընդգծել է հանրապետականը։

US presidential candidate from the Republican Party, Donald Trump, is convinced that the world is on the threshold of a third world war.
"Our planet stands on the threshold of the third world war. And it will be a war unlike any other because of the weapons,” he said, speaking Thursday night at the Republican national convention in Milwaukee. In the speech, which was the culmination of a nationwide party jamboree, Trump agreed to run for the Republican U.S. presidential nomination in November's election.
"Guns are no longer tanks going back and forth and shooting at each other. They are weapons of destruction,” Trump emphasized. He noted that the world is experiencing an international crisis like it has never experienced before. "War is raging in Europe and the Middle East.
The specter of conflict looms over Taiwan, Korea, the Philippines and all of Asia,” Trump added.
He claimed he could end all major international conflicts if he became president. “I will end all international crises created by the current administration, including the horrible war between Russia and Ukraine, which would not have started if I were president, and the war provoked by the attack on Israel, which also would not have happened if I were president,” the Republican said.