Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայում այսօր` նոյեմբերի 29-ին, տեղի է ունեցել «Հայկական վիրտուալ գիտական գրադարան» ծրագրի շնորհանդեսը, որն իրականություն է դարձել ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի աջակցությամբ: Բացելով միջոցառումը` ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, կարեւորել է Հայկական վիրտուալ գիտական գրադարանի ստեղծման նշանակությունը եւ նշել, որ այն «մեկ պատուհանի» սկզբունքով հնարավորություն կտա հայ գիտնականներին առցանց օգտվել համաշխարհային գիտական ամսագրերից ու շտեմարաններից:
ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանի անունից ողջունելով մասնակիցներին, նշել է, որ համաշխարհային գիտական գրականության հասանելիությունն այսօր հայ գիտնականների թիվ մեկ խնդիրն է: Վիրտուալ գրադարանի ստեղծումը հնարավորություն կտա հայ գիտնականներին ոչ միայն ծանոթանալ համաշխարհային գիտական մտքին, այլեւ իրենց աշխատությունները ներկայացնել համաշխարհային հանրությանը: Ս. Հարությունյանն ընդգծել է, որ տարվում են աշխատանքներ եւ  մինչեւ 2015թ. համաշխարհային գիտական գրականությ ան 70-80%-ը հայ գիտնականներին հասանելի դարձնելու ուղղությամբ:
Շնորհանդեսի ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաեւ ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը: Կարեւորելով գիտությունը եւ տեխնոլոգիական ոլոտները, ԱՄՆ դեսպանն իր խոսքում նշել է, որ այս ուղղությամբ  նախատեսվում է զարգացնել համագործակցությունը ՀՀ ԿԳՆ –ի ԳԱԱ-ի հետ:
«Հայկական վիրտուալ գիտական գրադարան» ծրագիրը ներառում է բաց մատչելիության սկզբունքով հրատարակված ավելի քան 3 միլիոն գիտական հոդված եւ ՄԱԿ-ի Research4Life ծրագրի ավելի քան 8 հազար ամսագիր: Ծրագրի իրականացմանն աջակցում են ԱՄՆ Քաղաքացիական հետազոտությունների եւ մշակումների հիմնադրամը, ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարարությունը, ՀՀ Գիտության պետական կոմիտեն, ՀՀ ԳԱԱ Հիմնարար գիտական գրադարանը եւ ԱՄՆ պետդեպարտամենտը։

YEREVAN. – Presentation of Armenian Virtual Scientific Library was held in National Academy of Sciences of Armenia on Tuesday. The Academy President Radik Martirosyan opened the event and stressed the importance of the establishment of the library, which will give an opportunity to the Armenian scientists to use many world scientific journals on-line.
Head of the State Committee of Science of Armenia Samvel Harutyunyan said that availability of world scientific literature is the major issue for the Armenian scientists. The Virtual Library will not only give an opportunity to get acquainted with the world scientific thought, but also to present their works to the world public.
U.S. Ambassador to Armenia John Heffern also made a welcoming speech in the presentation. Stressing the importance of science and technology, the Ambassador said that cooperation with the Ministry and the Academy is going to develop.
The Library includes more than 3 million scientific articles and more than 8,000 journals of UN Research4Life. The project is implemented by U.S. Civil Research and Development Foundation, Armenian Ministry of Education and Science, State Committee of Science of Armenia, Armenian National Academy of Sciences and U.S. State Department.