Իսրայելն արել է ամեն ինչ, որպեսզի կարողանա հասնել ՀԱՄԱՍ-ի ոչնչացմանը, հայտնել են ԱՄՆ պաշտոնյաները New York Times թերթին։
Պարբերականի աղբյուրները նշել են, որ Իսրայելում երբեք չեն կարողանա լիովին վերացնել խմբավորումը, եւ որ անհրաժեշտ է համաձայնագիր, որպեսզի ապահովվի Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող 115 ողջ մնացած եւ մահացած պատանդների ազատ արձակումը։
«Իսրայելին հաջողվել է ջախջախել ՀԱՄԱՍ-ին, սպանել նրա մի շարք ղեկավարների եւ զգալիորեն նվազեցնել նրա սպառնալիքն Իսրայելի համար, որը գոյություն ուներ մինչեւ հոկտեմբերի 7-ը»,- ասել է ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությանը գեներալ Ջոզեֆ Վոտելը՝ ավելացնելով, որ ՀԱՄԱՍ-ը «թվաքանակով նվազել է»։
«ՀԱՄԱՍ-ը զգալիորեն հյուծվել է, բայց չի ոչնչացվել, եւ իսրայելցիները, գուցե, երբեք չհասնեն նրա լիակատար վերացմանը»,- նշել է ԿՀՎ նախկին աշխատակից Ռալֆ Գոֆը, որը ծառայել է Մերձավոր Արեւելքում։

Израиль сделал все, что мог, в военном отношении в секторе Газа против ХАМАС, и  группировка не в состоянии спланировать или осуществить резню такого масштаба, как 7 октября, заявили официальные лица США газете New York Times.
При этом источники издания отметили, что в Израиле никогда не смогут полностью ликвидировать группировку и что необходимо соглашение, чтобы обеспечить освобождение 115 живых и мертвых заложников, удерживаемых ХАМАС в Газе.
«Израилю удалось разгромить ХАМАС, убить ряд его лидеров и в значительной степени уменьшить угрозу Израилю, существовавшую до 7 октября», - заявил Центрального командования США  генерал Джозеф Вотел,  добавив, что ХАМАС «уменьшился в численности».
«ХАМАС в значительной степени истощен, но не уничтожен, и израильтяне, возможно, никогда не добьются полного уничтожения ХАМАС», - отметил в свою очередь бывший высокопоставленный сотрудник ЦРУ Ральф Гофф,  служивший на Ближнем Востоке.