Հարյուր հազարավոր կանայք, երկրի Անկախության 78-րդ օրվա նախօրեին մոմեր ձեռքներին, գիշերը «Վերադարձրեք գիշերը» անունը կրող երթով անցել են Հնդկաստանի քաղաքներով՝ դատապարտելով հիվանդանոցում երիտասարդ բժշկուհու դաժան բռնաբարության և սպանությունը և բողոքելով Հնդկաստանում կանանց անվտանգության բացակայության դեմ, հատկապես գիշերային ժամերին, հայտնել է Reuters-ը։
Իր հերթին Times of India-ն հայտնում է, որ Ռեզիդենտ բժիշկների ասոցիացիան իր գործընկերուհու դաժան սպանության առնչությամբ որոշել է գործադուլ սկսել։
Կալկաթայի բժշկական քոլեջում, որտեղ աշխատում էր 31-ամյա ուսանողուհին, բռնաբարվել և սպանվել է: Նրան մահացած են գտել ուրբաթ օրը: Տուժածի մոտ հայտնաբերվել են աչքերից և բերանից արյունահոսություն, ինչպես նաև ոտքերի, որովայնի, կոճերի, աջ ձեռքի և մատի վնասվածքներ։ուսանողուհու սպանությունը բժիշկների շրջանում համազգային բողոքի տեղիք է տվել:
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ հանցագործության առնչությամբ ձերբակալվել է ոստիկանության կամավորը:
Հնդկաստանի քաղաքների բազմաթիվ պետական ​​հիվանդանոցներ դադարեցրել են բոլոր ծառայությունները, բացառությամբ շտապ օգնության բաժանմունքների, քանի որ կրտսեր բժիշկները դուրս են եկել փողոց՝ արդարություն պահանջող բողոքի ակցիայի:

Сотни тысяч женщин со свечами в руках прошли ночным маршем по городам по всей Индии в знак протеста против зверского изнасилования и убийства молодой женщины-врача в больнице, сообщает Reuters.
В рамках акций протеста под названием «Верните ночь» женщины прошли маршем по нескольким индийским городам с полуночи в среду, накануне 78-го дня независимости страны, в знак протеста против отсутствия безопасности для женщин в Индии, особенно в ночное время.
В свою очередь Times of India сообщает, что Федерация ассоциации врачей-резидентов приняла решение о проведении забастовки в связи с жестоким убийством своей коллеги.
31-летняя врач-стажер была изнасилована и убита в пятницу в медицинском колледже в Калькутте, где она работала, что вызвало общенациональные протесты среди врачей.
Она была найдена мертвой в пятницу. Полиция заявила, что она была изнасилована и убита, а впоследствии в связи с этим преступлением был арестован доброволец полиции.
Многие государственные больницы в городах по всей Индии приостановили работу всех служб, за исключением отделений неотложной помощи, поскольку младшие врачи вышли на улицы в знак протеста, требуя справедливости. У жертвы было обнаружено кровотечение из глаз и рта, а также травмы ног, живота, лодыжек, правой руки и пальца.