ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երեքշաբթի հայտնել է, որ Իսրայելը համաձայնել է դուրս բերել զորքերը Գազայի հատվածից, տեղեկացրել է CNN-ը։
«Համաձայնությունը հստակ սահմանում է Գազայից ՑԱԽԱԼ-ի դուրսբերման ժամանակացույցն ու վայրերը, եւ Իսրայելը համաձայնել է դրան»,- ասել է Բլինքենը լրագրողներին Կատարից մեկնելուց առաջ։
ԱՄՆ պետքարտուղարն այս կերպ է արձագանքել իսրայելական ԶԼՄ-ների այն տեղեկություններին, որ Նեթանյահուն զոհերի եւ պատանդների ընտանիքների խմբին ասել է, որ Իսրայելը չի հեռանա Ֆիլադելֆյան միջանցքից Գազայի հետ Եգիպտոսի սահմանի երկայնքով եւ Նեցարիմ միջանցքից, որը կիսում է Գազան՝ անկախ ճնշումից»։
Բլինքենը եւ ԱՄՆ այլ պաշտոնյաներ հրաժարվել են մանրամասներ ներկայացնել։ Հրադադարի համաձայնությունն ունենալու է երեք փուլ եւ ներառելու է Իսրայելի բանակի լիակատար դուրսբերումը Գազայի հատվածից։ Բայց իսրայելցի պաշտոնատար անձինք պնդում էին, որ անհրաժեշտ է վերահսկել Եգիպտոսի եւ Գազայի սահմանը, որը վաղուց օգտագործվում է մաքսանենգության համար։ Զորքերի տեղակայումը Ֆիլադելֆյան միջանցքում եւ հարցը, թե կկարողանան արդյոք պաղեստինցիները վերադառնալ տուն երկրի հյուսիսում, ամենալուրջ խոչընդոտներն էին հրադադարի բանակցություններում։ ՀԱՄԱՍ-ը պնդում է, որ Իսրայելի բանակը լիովին դուրս գա Գազայի հատվածից եւ որպեսզի քաղաքացիներին թույլ տրվի տուն վերադառնալ։
Բլինքենը հայտնել է, որ Նեթանյահուն իր հետ հանդիպման ժամանակ «ուղիղ ասել է» իրեն, որ Իսրայելը համաձայն է «միջանկյալ առաջարկին եւ, հետեւաբար, զորքերի դուսրբերման մանրամասն պլանին»։

Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил во вторник, что, несмотря на информацию  о высказываниях премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, Израиль согласился на вывод сил израильской армии (ЦАХАЛ) из сектора Газа, которые изложены в недавнем предложении посредников приблизиться к соглашению о прекращении огня с ХАМАС, сообщает CNN.
«Соглашение очень четко определяет график и места вывода войск ЦАХАЛ из Газы, и Израиль согласился с этим», - сказал Блинкен журналистам перед отъездом из Катара.
Таким образом госсекретарь США отреагировал на сообщения израильских СМИ о том, что Нетаньяху сказал группе семей жертв террора и заложников, которые он передал Блинкену, что Израиль не покинет Филадельфийский коридор вдоль границы Египта с Газой и коридор Нецарим, который делит Газу пополам, «независимо от давления».
При  этом Блинкен и другие официальные лица США отказались сообщить подробности предложения, выдвинутого Соединенными Штатами на прошлой неделе. Соглашение о прекращении огня состоит из трех этапов и в конечном итоге будет включать полный вывод армии обороны Израиля из сектора Газа. Но израильские официальные лица неоднократно настаивали на том, что необходимо найти решение для улучшения контроля на границе Египта и Газы, которая уже давно используется для контрабанды. Размещение войск в Филадельфийском коридоре и вопрос о том, смогут ли палестинцы вернуться домой на севере страны, были двумя самыми серьезными препятствиями на переговорах о прекращении огня. ХАМАС настаивает на полном выводе армии обороны Израиля из сектора Газа и на том, чтобы гражданам было разрешено вернуться домой.
Блинкен заявил, что Нетаньяху «прямо сказал» ему во время их встречи, что Израиль согласен с «промежуточным предложением и, следовательно, с подробным планом» вывода войск.