Ուկրաինացիները փորձել են մտնել ՌԴ Բրյանսկի տարածք օգոստոսի 21-ի երեկոյան, տեղեկացրել է նահանգապետ Ալեքսանդր Բոգոմազը։ Նրա խոսքով՝ Կլիմովյան շրջան ներխուժման փորձ էր կատարել դիվերսիոն-հետախուզական խումբը։ Փորձը կանխվել է։ «Իրադրությունը տեղում կայունացել է եւ գտնվում է տարածաշրջանային օպերատիվ շտաբի վերահսկողության տակ»,- հայտնել է Բոգոմազը։
«Два майора» ռուսական թելեգրամ-ալիքը հաստատել է մարտի փաստը։ Մարտը տեղի է ունեցել Զաբրամա ավանի մոտ։ Ռուսական կողմից, ալիքի տվյալներով, պաշտպանվել են ութ սահմանապահ եւ չեչենական «Ահմաթ» հատուկ ջոկատի տասը մարտիկ, ուկրաինական կողմից՝ «առնվազն 20 զինծառայող»։
Զինթղթակից Յուրի Կոտյոնոկը գրել է, որ Բրյանսկի մարզում սահմանը փորձել է անցնել ոչ թե դիվերսիոն-հետախուզական խումբը, այլ «ուժեղացված վաշտը» մի քանի զրահամեքենաներով։ Նրա կարծիքով՝ քաղաքացիական իշխանությունները «փորձում են հանգստացնել» բնակիչներին եւ «Կրեմլի ղեկավարությանը»՝ նվազեցնելով հակառակորդի ուժերի թվաքանակը։
Mash թելեգրամ-ալիքը գրել է, որ ուկրաինացիները մեկ ժամ տարբերությամբ երկու անգամ փորձել են մտնել Բրյանսկի մարզ Զաբրամայում։ Խմբում մոտ 200 մարդ է եղել եւ երեք զրահամեքենա։ Երկու գրոհներն էլ (ժամը 19.10-ին եւ 20-ին) ավարտվել են անհաջող։
Բրյանսկի մարզի Կլիմովյան շրջանը սահմանակից է Ուկրաինային եւ Բելառուսին, այժմ նրա մուտքը փակված է։ Կիեւում իրավիճակը չեն մեկնաբանել, տեղեկացրել է The Moscow Times-ը։

Украинские военные попытались зайти на территорию Брянской области вечером 21 августа, сообщил губернатор Александр Богомаз. По его словам, проникновение в Климовском районе планировала совершить диверсионно-разведывательная группа (ДРГ). Завязался бой, в результате которого российские военные и пограничники ФСБ предотвратили попытку прорыва. «Обстановка в месте боестолкновения стабилизирована и находится под контролем регионального оперативного штаба», - утверждает Богомаз.
Российский Telegram-канал «Два майора» подтвердил факт боя, сославшись на «несколько источников», которые заявили, что это была «малая группа диверсантов» украинской разведки, «полевую артиллерию никто за собой не тянул». Бой завязался у поселка Забрама. С российской стороны, по данным канала, оборонялись восемь пограничников и десять бойцов чеченского спецназа «Ахмат», с украинской — «минимум 20 военнослужащих».
В свою очередь военкор Юрий Котенок написал, что прорвать границу в районе Брянской области пыталась не ДРГ, а по меньшей мере «усиленная ротная тактическая группа» при поддержке нескольких бронемашин. По его мнению, гражданские власти «пытаются успокоить» жителей и «начальство в Кремле», преуменьшая количество сил противника.
Telegram-канал Mash написал, что украинцы дважды с разницей в час пытались зайти в Брянскую область в районе Забрамы. По его данным, группа насчитывала более чем 200 человек и три БМП: первый бой начался в 19:10 и продлился 20 минут, а около 20:30 была организована вторая атака «с подкреплением», которая также была короткой и закончилась безуспешно.
Климовский район Брянской области соприкасается с Украиной и Беларусью, сейчас въезд в него перекрыт. В Киеве ситуацию не комментировали, передает The Moscow Times.