Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը օգոստոսի 29-ին Բրյուսելում կմասնակցի Եվրամիության արտգործնախարարների հանդիպմանը: Անկարան հուսով է, որ «կդնի 2019-ին սկսված փակուղու դուրս գալու հիմքը», ըստ Reuters-ի՝ դրա մասին հինգշաբթի հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ խոսնակ Օնջու Քեչելին։ Ըստ նրա՝ հանդիպմանը Ֆիդանին հրավիրվելը վկայում է, որ ԵՄ-ն նույնպես ընդունում է հարաբերությունների բարելավման անհրաժեշտությունը։
«Ողջունում ենք այս հրավերը։ Դա գնահատում ենք որպես ԵՄ-ի կողմից երկխոսության հանձնառություն»,- ասել է խոսնակը՝ հավելելով, որ դաշինքի հետ համագործակցությունն ու երկխոսությունը պետք է իրականացվի «շարունակական և համակարգված» հիմքի վրա:
Քեչելին հայտարարել է, որ դաշինքի դրական մոտեցումը չպետք է սահմանափակվի միայն նման հանդիպումներով, հավելելով, որ Անկարան ակնկալում է կոնկրետ քայլեր՝ իր անդամակցության, թուրքերի համար վիզային ռեժիմի ազատականացման, ԵՄ-ի հետ մաքսային միության արդիականացման բանակցությունների, ինչպես նաև տնտեսական, քաղաքական, տրանսպորտային և և էներգետիկ հարցերի շուրջ երկխոսության խորացման համար։
ԵՄ-ում հուլիսի 1-ից նախագահող Հունգարիայի հետ լավ կապեր պահպանող Թուրքիան ավելի վաղ հայտարարել էր, թե հուսով է, որ Բուդապեշտի նախագահությունը այս հարցերում առաջընթացի կհանգեցնի:
Եվրամիության անդամակցության թեկնածու Թուրքիայի հարաբերությունները դաշինքի հետ վերջին տարիներին սրվել են:
ԵՄ-ին միանալու Թուրքիայի հայտը երկար ժամանակ սառեցված է՝ մարդու իրավունքների վերաբերյալ ԵՄ մտահոգությունների և տարածաշրջանային քաղաքականության շուրջ տարաձայնությունների, մասնավորապես՝ Արևելյան Միջերկրական ծովում և Կիպրոս կղզում էթնիկական բաժանման պատճառով:

Turkish Foreign Minister Hakan Fidan will attend a meeting of European Union (EU) ministers in Brussels next week that Ankara hopes will pave the way for improved ties with the bloc, the ministry's spokesperson said on Thursday, Reuters reports.
Oncu Keceli said Fidan had been invited to attend the meeting on August 29, which Ankara hoped would form the basis to overcome the "deadlock" from 2019, adding it showed the EU recognized the need to improve ties too.
"We welcome this invitation. We evaluate it as a search for dialogue from the EU," Keceli said, adding that cooperation and dialogue with the bloc must be on a "continuous and systematic" basis and strengthened in a "sustainable and predictable" way to improve ties.
He added the bloc's positive approach should not be limited to such meetings, saying Ankara expected "concrete steps" on the issues of its accession, visa liberalization for Turks, talks to modernize a customs union with the EU, and on deepening dialogue on economic, political, transportation, and energy matters.
Turkey has good ties with Hungary, which took over the EU's rotating presidency on July 1, and has previously said it hopes Budapest's presidency will yield progress on these issues.
EU candidate Turkey's ties with the bloc have been rocky in recent years. Its bid to join the EU has long been frozen due to EU concerns over its record on human rights and differences over regional policies, namely in the eastern Mediterranean and over the ethnically-split island of Cyprus. However, the bloc depends on NATO member Turkey's help, particularly on migration.