Ճապոնիան, որն այնքան աշխատասեր երկիր է, որ ճապոներենում կա տերմին, որը նշանակում է տառացիորեն «տքնել մինչեւ մահ», փորձում է լուծել աշխատուժի պակասի խնդիրը՝ համոզելով անցնել քառօրյա աշխատանքային շաբաթի», տեղեկացրել է Associated Press-ը։
Ճապոնիայի կառավարությունը առաջին անգամ հօգուտ աշխատանքային շաբաթվա կրճատման հանդես է եկել 2021թ., այն բանից հետո, երբ օրենսդիրները հավանություն էին տվել այդ գաղափարին։
Սակայն այդ հայեցակարգը դանդաղ է հավանության արժանանում հանրության շրջանում. առողջապահության, աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության նախարարության տվյալներով՝ Ճապոնիայում ընկերությունների մոտ 8 տոկոսը թույլ է տալիս աշխատակիցներին վերցնել շաբաթական երեք եւ ավելի հանգստյան օրեր, մինչդեռ 7 տոկոսը տալիս է օրենքով նախատեսված մեկ օրը։
«Մենք ձգտում ենք ստեղծել աճի եւ բաշխման նպաստավոր շրջափուլ եւ հնարավորություն տալ յուրաքանչյուր աշխատողի ավելի լավ նայել ապագային»,- նշվել է նախարարության կայքում, «խատարակիկատա կայկակու» քարոզչությանը նվիրված, որը թարգմանվում է որպես «նորարարությունների ներդրում մեր աշխատանքում»։
Բիզնեսի աջակցման նոր ծառայությունները ղեկավարող վարչությունը տեղեկացրել է, որ առայժմ միայն երեք ընկերություն է դիմել փոփոխություններ մտցնելու, համապատասխան նորմատիվ ակտեր եւ հասանելի սուբսիդիաներ ստանալու մասին խորհրդատվությունների համար, ինչը վկայում է այն մասին, որ նախաձեռնությունը խնդիրների է բախվում։

Япония, страна настолько трудолюбивая, что в ее языке есть термин, означающий буквально «вкалывать до смерти», пытается решить проблему вызывающей беспокойство нехватки рабочей силы, уговаривая все больше людей и компаний перейти на четырехдневную рабочую неделю, сообщает Associated Press.
Японское правительство впервые высказалось в поддержку сокращения рабочей недели в 2021 году, после того как законодатели одобрили эту идею.
Однако эта концепция медленно завоевывает популярность: по данным Министерства здравоохранения, труда и социального обеспечения, около 8% компаний в Японии разрешают сотрудникам брать три и более выходных дня в неделю, в то время как 7% предоставляют своим работникам один выходной, предусмотренный законом.
«Создавая общество, в котором работники могут выбирать из множества стилей работы в зависимости от своих обстоятельств, мы стремимся создать благоприятный цикл роста и распределения и дать возможность каждому работнику лучше смотреть в будущее», - говорится на сайте министерства, посвященном кампании «хатаракиката кайкаку», что переводится как «внедрение инноваций в нашу работу».
Департамент, курирующий новые службы поддержки бизнеса, сообщает, что пока только три компании обратились за консультацией по внесению изменений, соответствующим нормативным актам и доступным субсидиям, что иллюстрирует проблемы, с которыми сталкивается данная инициатива.