Հունգարիայի արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոն հինգշաբթի ԱԳՆ է կանչել է Գերմանիայի դեսպան Ջուլիա Գրոսին՝ բողոքելու համար ելույթից, որում նա հունգարացի հասարակական գործիչներին կոչ է արել ընդդիմանալ այն գործողություններին, որոնք, նրա կարծիքով, խաթարում են Բուդապեշտի ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ-ի դաշնակիցների վստահությունը, հաղորդում է Reuters-ը:
«Հունգարիան մի ճանապարհի վրա է, որը խլում է նրան իր բարեկամներից»,- դիվանագետների, ՀԿ-ների և հունգարացի պաշտոնյաների լսարանի առաջ՝ չորեքշաբթի Գերմանիայի միասնության օրվա կապակցությամբ արտասովոր քննադատական ​​ելույթում հայտարարել էր դեսպան Գրոսը:
Դեսպան Գրոսը հայտարարել էր, որ մի քանի գործողություններ խաթարում են Հունգարիայի նկատմամբ վստահությունը, դրանց թվում՝ այն, ինչ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն անվանեց «խաղաղ առաքելություն» Ուկրաինայում, որը ներառում էր բանակցություններ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հուլիսին՝ առանց ԵՄ անդամ մյուս երկրների աջակցության:
Նա միաժամանակ քննադատել է կառավարության «զանցանքները՝ ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցության առնչությամբ»՝ նկատի ունենալով Հունգարիայի կողմից երկու երկրների դիմումների վավերացման ձգձգումը։
Հունգարիայի ԱԳՆ ղեկավարն իր հերթին Գերմանիայի դեսպանի մեկնաբանություններն «անընդունելի» է որակել:
«Բուդապեշտում Գերմանիայի դեսպանը լրջորեն միջամտել է Հունգարիայի ներքին գործերին իր երեկվա ելույթով, որը խախտում է Հունգարիայի ինքնիշխանությունը»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Սիյարտոն։

Hungarian Foreign Minister Peter Szijjarto summoned German Ambassador Julia Gross on Thursday to complain about a speech in which she called on Hungarian public figures to speak out against actions she said undermined the confidence of Budapest's NATO and EU allies, Reuters reported.
“Hungary is on a path that takes it away from its friends,” Ambassador Gross told an audience of diplomats, non-governmental organizations and Hungarian officials during an unusually critical speech on the occasion of German Unity Day on Wednesday.
Ambassador Gross said some actions had undermined Hungary's credibility, including what Hungarian Prime Minister Viktor Orban called a “peace mission” in Ukraine that included talks with Russian President Vladimir Putin in July without the support of other EU member states.
She also criticized the government's “antics in connection with the accession of Finland and Sweden to NATO,” referring to Hungary's delaying the ratification process of both countries' applications.
In turn, Hungary's foreign minister called the German ambassador's comments “unacceptable.”
“The German ambassador in Budapest has seriously interfered in Hungary's internal affairs with her speech yesterday, which infringes on Hungary's sovereignty,” Szijjártó wrote on his Facebook page.