Սիրիան մտադիր է միանալ ԲՐԻԿՍ-ին եւ արդեն անդամակցության հայտ է ուղարկել, ТАСС-ին հայտնել է Ռուսաստանում այդ երկրի դեսպան Բաշար Ջաֆարին։
«Մենք շատ շահագրգռված ենք ԲՐԻԿՍ-ին միանալու հարցում: Մենք գրավոր հարցումներ ենք ուղարկել կազմակերպությանը միանալու համար»,- ասել է նա «Հյուսիսային Կովկաս. նոր աշխարհառազմավարական հնարավորություններ» ֆորումի շրջանակներում։
ԲՐԻԿՍ-ը հիմնադրվել է 2006 թվականին Բրազիլիայի, Ռուսաստանի, Հնդկաստանի և Չինաստանի կողմից, իսկ Հարավային Աֆրիկան միացել է 2011 թվականին: 2024 թվականի հունվարի 1-ին Եգիպտոսը, Իրանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Սաուդյան Արաբիան և Եթովպիան դարձան խմբի լիիրավ անդամներ։ Այս տարի ասոցիացիան նախագահում է Ռուսաստանի Դաշնությունը։ Գլխավոր իրադարձությունը կլինի ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովը Կազանում հոկտեմբերի 22-24-ը։

Syria intends to join BRICS and has already sent an application to join, the country's ambassador to Russia, Bashar Jaafari, told TASS.
“We are very interested in joining BRICS. We have sent written requests to join the organization,” he said on the margins of the forum ”North Caucasus: New Geostrategic Opportunities.”
BRICS was founded in 2006 by Brazil, Russia, India, and China, with South Africa joining in 2011. On January 1, 2024, Egypt, Iran, the United Arab Emirates, Saudi Arabia, and Ethiopia became full members of the group. This year, the Russian Federation is chairing the association. The main event will be the BRICS summit in Kazan on October 22-24.