Մարսելի երկարատև թմրանյութերի պատերազմը կրկին ուշադրության կենտրոնում է այն բանից հետո, երբ բանտարկյալը, ենթադրաբար, սոցիալական ցանցերի միջոցով վարձել է 14-ամյա տղայի որպես մարդասպան և խոստացել նրան 50,000 եվրո՝ վրեժխնդիր սպանություն իրականացնելու համար, հայտնում է The Guardian-ը։
Հաղորդվում է, որ դեռահասին հավաքագրել է 23-ամյա մի բանտարկյալ, որն ավելի ուշ իր բանտախցից զանգահարել է ոստիկանությունև հայտնել տղայի մասին այն բանից հետո, երբ նա կրակել և սպանել է 36-ամյա մի տղամարդու:
Հետաքննություն է սկսվել ենթադրյալ սպանության և սպանության նպատակով դավադրության փաստով։ Ոստիկանությունը փորձում է պարզել, թե ինչու է բանտարկյալը իր ենթադրյալ հավաքագրվածի մասին հայտնել ոստիկանությանը:
Մարսելի դատախազ Նիկոլաս Բեսոնը կիրակի օրը կայացած մամուլի ասուլիսում վերջին միջադեպը որակել է «աննախադեպ դաժանություն»՝ ասելով, որ դեռահասների մասնակցությամբ երկու վերջին հանցագործությունները ցույց են տվել, թե ինչպես են թմրանյութերի ոլորտում իշխանության նպատակով պատերազմները ներառում «ուլտրաերիտասարդների», որոնք հավաքագրվում են ավազակախմբերի կողմից՝ ավելի ու ավելի դաժան հանցագործություններ կատարելու համար:
Ուրբաթ օրը 36-ամյա տաքսու վարորդը, որը Մարսելում հայտնի էր որպես սիրողական ֆուտբոլիստ, հայտնաբերվել է քաղաքի գլխավոր երկաթուղային կայարանի մոտ իր մեքենայում գլխի շրջանում հրազենային վիրավորումով։ Դատախազն ասել է, որ նա կապ չի ունեցել քաղաքում թմրանյութերի առևտրի հետ, և չնայած սառնասրտորեն կրակել են նրա գլխի հետևի մասին, սակայն չի ենթադրվում, որ նա է եղել նախատեսված թիրախը:
Դատախազի խոսքով՝ բանտարկյալը հավաքագրել է Վոկլուզից 14-ամյա դեռահասին և կազմակերպել, որպեսզի նրան մեքենայով տանեն Մարսելի հյուրանոց։ Տղան իր հետ ունեցել է սեփական Magnum ատրճանակը։
Ենթադրաբար, տղային տեղեկացրել են հրաձգության մասին և հրահանգել են մեքենա նստել։ Նա վարորդին խնդրել է սպասել, և երբ վարորդը հրաժարվել է, կրակել է նրա ծոծրակին, ասել են իշխանությունները:
Այնուհետև 14-ամյա պատանին, ենթադրաբար, փախել է դեպքի վայրից և թաքնվել մոտակայքում՝ զանգահարելով ընկերներին և խնդրելով, որ գան ու տանեն իրեն: Բայց փոխարենը սպանությունը պատվիրած բանտարկյալը ոստիկանություն է զանգահարել և հայտնել տղայի գտնվելուճշգրիտ վայրը, ասել է դատախազը: Տղային ձերբակալել են և հարցաքննել։
Բեսսոնն ասել է, թե կոնկրետ պատճառը, թե ինչու է բանտարկյալը զանգահարել ոստիկանություն և ասել, որ նա գործում է թմրանյութերի հանցախմբի շահերից ելնելով, դեռևս չի պարզվել: Կալանավորը կիրակի օրը կանգնել է դատարանի առաջ և նրան այս գործով մեղադրանք է առաջադրվել։
Դատախազն ասել է, որ 14-ամյա տղան վարձվել է սպանությունն իրականացնելու համար՝ վրեժ լուծելով անցյալ չորեքշաբթի 15-ամյա պատանու մահվան համար:

Затянувшиеся нарковойны в Марселе вновь оказались в центре внимания после того, как заключенный, предположительно, нанял 14-летнего мальчика в качестве киллера через социальные сети и пообещал ему 50 000 евро за совершение убийства из мести, пишет The Guardian.
Утверждается, что подросток был завербован 23-летним заключенным, который позже позвонил в полицию из своей тюремной камеры, чтобы сообщить о мальчике после того, как тот застрелил 36-летнего мужчину.
Начато расследование по факту предполагаемого убийства и сговора с целью убийства, совершенного преступной группировкой. Полиция пытается выяснить, почему заключенный сообщил в полицию о своем предполагаемом вербовщике.
Прокурор Марселя Николя Бессон на пресс-конференции в воскресенье охарактеризовал последний инцидент как «беспрецедентную жестокость», заявив, что два недавних преступления с участием подростков показали, что войны за власть в сфере наркотиков вовлекают «ультрамолодых», которых банды вербуют для совершения все более жестоких преступлений.
В пятницу 36-летний таксист из фирмы Bolt, который был хорошо известен в Марселе как футболист-любитель, был найден застреленным пулей в голову в своей машине недалеко от главного железнодорожного вокзала города. Прокурор заявил, что он не имел никакого отношения к торговле наркотиками в средиземноморском портовом городе, и хотя он был хладнокровно застрелен в затылок, считалось, что он не был намеченной целью.
По словам прокурора, заключенный завербовал 14-летнего подростка из Воклюза и организовал его доставку на машине в гостиничный номер в Марселе. У мальчика был при себе его собственный револьвер «Магнум»..
Предположительно, мальчик был проинструктирован о стрельбе и получил указание ехать на машине. По словам властей, он попросил водителя подождать, а когда тот отказался, выстрелил ему в затылок.
Затем 14-летний подросток предположительно скрылся с места происшествия и спрятался неподалеку, позвонив своим знакомым и попросив их приехать и забрать его. Но вместо этого заключенный, отдавший приказ об убийстве, позвонил в полицию и сообщил о мальчике, указав его точное местонахождение, сказал прокурор. Мальчик был арестован, и его допрашивали.
Бессон рассказал, что точная причина, по которой заключенный позвонил в полицию и заявил, что он действует в интересах банды наркоторговцев, еще предстоит выяснить. В воскресенье заключенный предстал перед судьей, и ему было предъявлено обвинение по этому делу.
Прокурор заявил, что 14-летний мальчик был нанят для совершения убийства из мести за смерть 15-летнего подростка в прошлую среду.