Հյուսիսատլանտյան դաշինքն սկսում է Steadfast Noon զորավարժությունները։ ՆԱՏՕ միջուկային զսպման միջոցառումներն իրականացվում են յուրաքանչյուր հոկտեմբերին, տեղեկացրել է ՆԱՏՕ-ն։
«Միջուկային զսպումը դաշնակիցների անվտանգության անկյունաքարն է,- ասել է ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյութեն։- Steadfast Noon-ը դաշինքի միջուկային զսպման կարեւոր փորձարկումն է, որը հստակ ազդանշան է ուղարկում ցանկացած հակառակորդի, որ ՆԱՏՕ-ն կպաշտպանի բոլոր դաշնակիցներին»։
ՆԱՏՕ միջուկային զորավարժությունները միջոցառում են, որոնք անցկացվում են յուրաքանչյուր հոկտեմբերին։ Steadfast Noon զորավարժություններին մասնակցելու են տարբեր տեսակի ինքնաթիռներ ութ ավիակայաններից, ներառյալ ռեակտիվ ինքնաթիռներ միջուկային զենքով, ռմբակոծիչներ, ուղեկցող կործանիչներ, լցարկող ինքնաթիռներ եւ ինքնաթիռներ, որոնք կարող են հետախուզություն եւ ռադիէլեկտրոնային պայքար վարել։
Այս տարի զորավարժությունները ներառում են թռիչքները հիմնականում ընդունող երկրներ Բելգիայում եւ Նիդեռլանդներում, ինչպես նաեւ Դանիայի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային ծովի օդային տարածքում։ Զորավարժությունների պլանավորումն սկսվել է մեկ տարի առաջ, եւ 13 դաշնակիցներ ինքնաթիռներ կուղարկեն զորավարժություններին մասնակցելու համար։
Ինչպես նշվել է հաղորդման մեջ, ՆԱՏՕ-ն քայլեր է նախաձեռնում դաշինքի անվտանգության ապահովման, միջուկային զսպման հուսալիության եւ արդյունավետության համար։ Օրինակ, այս տարի F-35A առաջին կործանիչը Նիդեռլանդերից հայտարարվել է պատրաստ միջուկային խնդիրներ կատարելու համար։
ՆԱՏՕ Վաշինգտոնի գագաթաժողովի հռչակագրում հստակ նշված է, որ «ՆԱՏՕ միջուկային պոտենցիալի հիմնական նպատակը խաղաղության պահպանումն է, հարկադրման կանխումը եւ ագրեսիայի զսպումը»։ Դրանում ասվում է, որ «քանի դեռ միջուկային զենք գոյություն ունի, ՆԱՏՕ-ն կմնա միջուկային դաշինք»։

The North Atlantic Treaty Organization (NATO) is starting its annual nuclear exercise “Steadfast Noon” on Monday, NATO has informed in a statement.
“Nuclear deterrence is the cornerstone of Allied security,” NATO Secretary General Mark Rutte said. “Steadfast Noon is an important test of the Alliance's nuclear deterrent and sends a clear message to any adversary that NATO will protect and defend all Allies.”
NATO’s nuclear exercise is a routine and recurring training activity that happens every October. Steadfast Noon involves 2,000 military personnel from eight airbases and a variety of aircraft types, including nuclear-capable jets, bombers, fighter escorts, refueling aircraft and planes capable of reconnaissance and electronic warfare.
This year’s exercise involves flights mainly over host countries Belgium and the Netherlands and in airspace over Denmark, the United Kingdom and the North Sea. Planning for the exercise began a year ago and thirteen Allies will send aircraft to take part in the drills.
As noted in the aforesaid statement, NATO is taking steps to ensure the safety, security, effectiveness and credibility of the Alliance’s nuclear deterrent. For example, this year, the first Allied F-35A fighter aircraft from the Netherlands were declared ready to perform nuclear roles.
NATO’s Washington Summit declaration makes clear that “the fundamental purpose of NATO’s nuclear capability is to preserve peace, prevent coercion and deter aggression,” It states that “as long as nuclear weapons exist, NATO will remain a nuclear alliance."