Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ի բարձրաստիճան պատվիրակությունը շաբաթ օրը ժամանել է Կահիրե՝ քննարկելու Գազայի հատվածում հրադադարի մասին առաջարկները՝ այս շաբաթ Թել Ավիվում եգիպտացի և իսրայելական բանակցողների միջև բանակցություններից հետո, հաղորդում է The National-ը՝ վկայակոչելով այդ մասին տեղեկացված աղբյուրները:
Նրանց տվյալներով՝ ՀԱՄԱՍ-ի պատվիրակությունը գլխավորել են Խալիլ Ալ Հայյան, Զահիր Ջաբարինն ու Մուսա Մարզուկը։
Նրանք շաբաթ և կիրակի կհանդիպեն Եգիպտոսի հետախուզական գործակալության բարձրաստիճան բանակցողների հետ: Աղբյուրները թարմացրել են եգիպտական ​​վերջին առաջարկների մանրամասները, որոնք նրանք կիսվել են The National-ի հետ հինգշաբթի օրը, երբ եգիպտացի բանակցողները մեկնել են Իսրայել՝ դրանք քննարկելու Իսրայելի Մոսադ լրտեսական գործակալության ներկայացուցիչների հետ:
Նրանք ասացին, որ վերջին առաջարկները ներառում են 20-30-օրյա զինադադար, որի ընթացքում ակնկալվում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը կբացահայտի և կգտնի մոտ 100 պատանդներին, որոնք պահում է, և կորոշի, թե նրանցից քանիսն են ողջ: Իսրայելական բանակը նշում է, որ նրանցից առնվազն 40-ը զոհվել են գերության մեջ:
Իսրայելը նաև կհրապարակի անվտանգության հանցագործությունների համար Իսրայելում բանտարկված պաղեստինցիների անունները, որոնց կազատի պատանդների դիմաց, երբ համաձայնություն ձեռք բերվի, ասել են աղբյուրները։

Высокопоставленная делегация палестинской группировки ХАМАС прибыла в субботу в Каир, чтобы обсудить предложения по прекращению огня в секторе Газа после переговоров, которые состоялись на этой неделе в Тель-Авиве между египетскими и израильскими переговорщиками, сообщает The National со ссылкой на источники, информированные по этому вопросу.
По их словам, делегацию ХАМАС возглавили Халиль Аль-Хайя, Захир Джабарин и Мусса Марзук.
В субботу и воскресенье они встретятся с высокопоставленными переговорщиками из египетского разведывательного управления. Источники обновили детали последних египетских предложений, которыми они поделились с The National в четверг, когда египетские переговорщики отправились в Израиль, чтобы обсудить их с представителями израильского разведывательного агентства «Моссад».
По их словам, последние предложения включают в себя 20-30-дневное перемирие, в течение которого ХАМАС, как ожидается, установит личности и местонахождение примерно 100 заложников, которых он удерживает, и определит, сколько из них живы. В израильской армии утверждают, что по меньшей мере 40 из них погибли, находясь в плену.
Кроме того Израиль сообщит имена палестинцев, заключенных в тюрьму в Израиле за преступления, связанные с безопасностью, которых он освободит в обмен на заложников, когда будет достигнута сделка, сообщили источники.