Չինաստանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Չինաստանը խստորեն դատապարտում է չինացի դիվանագետներին արտաքսելու Լիտվայի կոպիտ և սադրիչ արարքը և դրա կապակցությամբ վճռականորեն բողոք արտահայտում։
Դրա մասին ասվում է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ նոյեմբերի 29-ին Լիտվայի ԱԳՆ-ն, առանց որևէ հիմքի, Լիտվայում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի գրասենյակի համապատասխան աշխատակիցներին հայտարարել է «անցանկալի անձ» և կարգադրել սահմանափակ ժամկետում լքել երկիրը։

Официальный представитель МИД Китая заявил, что Китай резко осуждает грубый и провокационный акт Литвы по высылке китайских дипломатов и выражает в связи с этим решительный протест.
Об этом говорится в заявлении, опубликованном на сайте внешнеполитического ведомства Китая, передает Синьхуа.
Он отметил, что 29 ноября Министерство иностранных дел Литвы без каких-либо оснований объявило соответствующих сотрудников Офиса временного поверенного в делах КНР в Литве «персонами нон грата» и предписало им покинуть страну в течение ограниченного периода времени.