ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի պատվիրակությունը ժամանել է Ուկրաինայի մայրաքաղաք։ Այս մասին տեղեկացվել է Ուկրաինայի ՊՆ կայքում։
Պատվիրակությունը գլխավորում է Ուինֆիլդ Սվոնթոնը, որն ԱԱԽ-ում պատասխանատու է ուկրաինական ուղղության համար։ Հանդիպման հիմնական թեմաներից է 2024թ. Ուկրաինային ԱՄՆ տրամադրած օգնության արդյունքների քննարկումը եւ 2025թ. պաշտպանության նախարարությունների թիմերի միջեւ փոխգործակցության պլանավորումը։ Կողմերը քննարկել են ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության մեջ նախապես հայտարարված ներդրումների կարգավիճակը եւ պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում այլ համատեղ նախագծերի մշակումը։
«Առանձին ուշադրություն է դարձվել զենքի եւ զինամթերքի որոշ տեսակների հետ կապված ԱՄՆ հետագա օգնությանը։ Մենք նաեւ սինքրոնացրել ենք մեր դիրքորոշումներն ուկրաինական կարիքների եւ ամերիկյան հնարավորությունների վերաբերյալ»,- ասել են գերատեսչությունում։
Պատվիրակությունն այցելել է Կիեւ հունվարի 9-ին նախատեսված արեւմտյան երկրների խմբի 25-րդ հանդիպման նախօրեին՝ Գերմանիայի Ռամշթեյն ավիաբազայում Ուկրաինա զենքի մատակարարումը համակարգելու նպատակով։

Делегация Совета национальной безопасности (СНБ) США прибыла в столицу Украины. Об этом сообщается на сайте Минобороны Украины.
Делегацию возглавляет Уинфилд Свонтон, отвечающий за украинское направление в СНБ. Одна из главных тем встречи - обсуждение результатов помощи США Украине в 2024 году и планирование взаимодействия команд министерств обороны в 2025 году. Стороны обсудили статус объявленных ранее инвестиций в украинское производство беспилотников и развитие других совместных проектов в области ОПК.
«Отдельное внимание было уделено дальнейшей помощи США в отношении определенных видов вооружения и боеприпасов. Также синхронизировали позиции по украинским потребностям и американским возможностям», - указали в ведомстве.
Делегация посетила Киев накануне намеченного на 9 января 25-го заседания группы западных стран по координации поставок вооружений Украине на авиабазе Рамштайн в Германии.