Հնդկական նավթավերամշակման գործարանները դադարեցրել են համագործակցությունը ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներից տուժած նավթատարների և ընկերությունների հետ, սակայն երկիրը չի ակնկալում որևէ խափանում ռուսական հումքի մատակարարումների երկամսյա դադարեցման ընթացքում։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով կառավարության աղբյուրին։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը ուրբաթ օրը պատժամիջոցներ է սահմանել ռուսական «Գազպրոմ Նեֆտ» և «Սուրգուտնեֆտեգազ» նավթային ընկերությունների, ինչպես նաև «Ինգոսստրախ» և «ԱլֆաՍտրախովանիե» ապահովագրական ընկերությունների նկատմամբ:
Վաշինգտոնը նաև պատժամիջոցներ է սահմանել 183 նավերի նկատմամբ, որոնք օգտագործվում են ռուսական նավթի փոխադրման համար և թույլատրել է էներգետիկայի հետ կապված որոշ գործողություններ դադարեցնել մինչև մարտի 12-ը։
Հնդկաստանը թույլ կտա մինչև հունվարի 10-ը պատվիրված ռուսական նավթային բեռները բեռնաթափել նավահանգիստներում՝ պատժամիջոցների պարամետրերով․ լրագրողներին ասել է պաշտոնյան։
«Առաջիկա երկու ամսում լուրջ խնդիրներ չենք ակնկալում, քանի որ ճանապարհին գտնվող նավերը կանցնեն նավահանգստով։ Նայելով առաջ՝ դեռ վաղ է խոսել հետևանքների մասին, այն մասին, թե ինչպես են զեղչերը գոյանալու, եթե ինչ-որ մեկը ցանկանա վաճառել 60 դոլարից ցածր գնով»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը կարող է Հնդկաստանին ավելի նշանակալի զեղչեր առաջարկել՝ 2022 թվականին G7 երկրների կողմից սահմանված՝ մեկ բարելի դիմաց 60 դոլար գնի սահմանագծին հասնելու համար, որպեսզի կարողանա օգտվել արևմտյան լցանավերից և ապահովագրությունից: «Եթե մենք ռուսական նավթ ստանանք պատժամիջոցների տակ չգտնվող ընկերությունից սահմանայինից ցածր գնով, վստահ եմ, որ մենք ուրախ կլինենք դիտարկել այդ առաջարկը», - ասել է նա՝ հավելելով, որ հնդկական բանկերը կխնդրեն ռուսական նավթի ծագման վկայագրեր տրամադրել, որպեսզի երաշխավորեն, որ գործարքներին չեն մասնակցում պատժամիջոցների տակ գտնվող ընկերություններ:
«Մենք երրորդ խոշոր սպառողն ենք։ Ռուսաստանը մեզ հետ կապվելու ուղիներ կգտնի»,- հավելել է նա։
Հնդկաստանի նավթավերամշակման գործարանները դադարեցնում են համագործակցությունը որոշ նավթային ընկերությունների հետ․ Reuters

Индийские нефтеперерабатывающие заводы прекратили работу с нефтяными танкерами и компаниями, подпавшими под санкции США, но страна не ожидает перебоев с поставками российской нефти в течение двухмесячного периода приостановки, сообщает Reuters со ссылкой на источник в правительстве.
Министерство финансов США в пятницу ввело санкции в отношении российских нефтедобывающих компаний «Газпром нефть» и «Сургутнефтегаз», а также страховых компаний «Ингосстрах» и  «Альфастрахование».
Вашингтон также ввел санкции против 183 судов, используемых для транспортировки российской нефти, и разрешил приостановить некоторые операции, связанные с энергетикой, до 12 марта.
Индия разрешит выгрузку российских нефтяных грузов, заказанных до 10 января, в портах в соответствии с параметрами санкций, сообщил журналистам чиновник.
«В ближайшие два месяца мы не ожидаем серьезных проблем, потому что суда, которые находятся в пути, будут проходить через порт. Забегая вперед, пока рано говорить о последствиях, о том, как будут складываться скидки, если кто-то захочет продавать по цене ниже 60 долларов», - сказал он.
По словам источника, Россия могла бы предложить Индии более значительные скидки, чтобы достичь предельной цены в 60 долларов за баррель, установленной странами «Большой семерки» в 2022 году, чтобы иметь возможность использовать западные танкеры и страховку. «Если мы получим российскую нефть от компании, не подпадающей под санкции, по цене ниже предельной, я уверен, мы будем рады рассмотреть это предложение», - сказал он, добавив, что индийские банки будут запрашивать сертификаты происхождения российской нефти, чтобы гарантировать, что в сделках не участвуют компании, подпадающие под санкции.
«Мы являемся третьим по величине потребителем. Россия найдет способы связаться с нами», - добавил он.