Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու հետ հանդիպման ժամանակ ընդգծել է Թուրքիայի պատրաստակամությունը՝ համապարփակ օգնություն ցուցաբերել՝ կայուն խաղաղությամբ ավարտելու բանակցային գործընթացը և Թուրքիան «կատարյալ վայր» անվանել է Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև հնարավոր բանակցությունների համար, գրում են թուրքական լրատվամիջոցները։
«Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը մեզ համար շատ կարևոր են։ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը մեզ անհրաժեշտ է հետագա գործընթացում։ Թուրքիան կատարյալ վայր է ԱՄՆ-Ռուսաստան-Ուկրաինա հանդիպումն անցկացնելու համար»,- նշել է նա։
Էրդողանը հայտարարել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմի անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտության մասին, որը «բազմաթիվ անմեղ մարդկանց մահվան և հսկայական ավերածությունների է հանգեցրել»։

Turkish President Erdogan at a meeting with Ukrainian President Zelensky emphasized Turkey's readiness to provide full assistance to complete the negotiation process with a sustainable peace and called Turkey “an ideal place for possible negotiations between Russia, Ukraine and the United States,” Turkish media reported.
“Ukraine's sovereignty and territorial integrity are very important to us. Ukraine's territorial integrity is necessary for us in the follow-up process. Turkey is the ideal place for the US-Russia-Ukraine meeting,” he said.
Erdogan said that it was necessary to immediately end the war between Russia and Ukraine, which “has led to the deaths of many innocent people and huge destruction”.