Դաշնային դատավորը Թրամփի վարչակազմին հրամայել է կատարել օտարերկրյա օգնության ֆինանսավորման ժամանակավոր արգելքը եւ պետդեպարտամենտին մինչեւ չորեքշաբթի երեկոյան ժամանակ է տվել վճարել մինչեւ փետրվարի 13-ն ավարտված աշխատանքի համար բոլոր հաշիվները, տեղեկացրել է CBS News-ը:
ԱՄՆ օկրուգային դատավոր Ամիր Ալին բավարարել է փետրվարի 13-ի միջնորդությունը՝ ժամանակավոր հրամանը կիրարկելու վերաբերյալ:
Այն պետդեպարտամենտին եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությանը (USAID) հանձնարարել է վերսկսել օտարերկրյա օգնության պայմանագրով ֆինանսավորումը, քանի դեռ դատավարությունը շարունակվում է մի խումբ ձեռնարկությունների, շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունների եւ օտարերկրյա օգնության միջոցներով ֆինանսավորվող կազմակերպությունների կողմից հարուցված գործով:
Կապալառուները պնդել են, որ իրենց զրկել են ֆինանսավորումից կամ ստիպված են եղել դադարեցնել աշխատանքը Թրամփի գործողությունների եւ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետագա հրահանգի պատճառով, որը սառեցրել է արտաքին զարգացման օգնությունը 90 օրով:
Ալիի որոշման համաձայն՝ պետդեպարտամենտը եւ USAID-ը պետք է մինչեւ փետրվարի 13-ը (մինչեւ չորեքշաբթի կեսգիշեր) վճարեն բոլոր հաշիվ-ապրանքագրերն ու ֆինանսավորման հարցումները:
Երեքշաբթի օրվա արտակարգ լսումների ժամանակ արդարադատության նախարարության իրավաբանը չի կարողացել կոնկրետ տեղեկատվություն տրամադրել այն մասին, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկում Թրամփի վարչակազմը՝ արտաքին օգնության ծրագրերի ֆինանսավորումը վերականգնելու համար:
Շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունների եւ բիզնեսի գծով փաստաբանն ասել է, որ USAID-ից «ոչ մի ուղեցույց» չկա արտասահմանյան օգնության միջոցները ապասառեցնելու համար: Նա ավելացրել է, որ կառավարությունը դեռ պետք է պատշաճ վճարումներ կատարի, նույնիսկ այն պայմանագրերի համար, որոնք չեղարկվել կամ կասեցվել են վերջին մի քանի օրերին։

Федеральный судья обязал администрацию Трампа выполнить временный запрет на приостановление финансирования иностранной помощи и дал Государственному департаменту время до вечера среды, чтобы оплатить все счета за работы, выполненные до 13 февраля, сообщает CBS News
Окружной судья США Амир Али удовлетворил ходатайство о принудительном исполнении временного постановления от 13 февраля.
Оно обязало Государственный департамент и Агентство США по международному развитию (USAID) возобновить финансирование иностранной помощи по контрактам, пока продолжается судебное разбирательство дела, возбужденного группой предприятий, некоммерческих организаций и организаций, работающих за счет иностранной помощи.
Подрядчики утверждали, что они были лишены финансирования или были вынуждены прекратить свою работу из-за исполнительных действий Трампа и последующей директивы государственного секретаря Марко Рубио, которая заморозила иностранную помощь для развития на 90 дней.
Согласно решению Али, Государственный департамент и USAID должны оплатить все счета и запросы на финансирование, выставленные до 13 февраля, до полуночи среды.
На экстренном слушании во вторник юрист Министерства юстиции не смог предоставить конкретной информации о том, какие шаги предпринимает администрация Трампа для возобновления финансирования программ иностранной помощи.
Адвокат неприбыльных организаций и бизнеса заявил, что от USAID не было «никаких указаний» по размораживанию средств иностранной помощи. Он добавил, что правительство все равно должно осуществить надлежащие платежи, даже по контрактам, которые были отменены или приостановлены за последние несколько дней.