Դաշնային դատավորը Թրամփի վարչակազմին հրամայել է կատարել օտարերկրյա օգնության ֆինանսավորման ժամանակավոր արգելքը եւ պետդեպարտամենտին մինչեւ չորեքշաբթի երեկոյան ժամանակ է տվել վճարել մինչեւ փետրվարի 13-ն ավարտված աշխատանքի համար բոլոր հաշիվները, տեղեկացրել է CBS News-ը:
ԱՄՆ օկրուգային դատավոր Ամիր Ալին բավարարել է փետրվարի 13-ի միջնորդությունը՝ ժամանակավոր հրամանը կիրարկելու վերաբերյալ:
Այն պետդեպարտամենտին եւ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությանը (USAID) հանձնարարել է վերսկսել օտարերկրյա օգնության պայմանագրով ֆինանսավորումը, քանի դեռ դատավարությունը շարունակվում է մի խումբ ձեռնարկությունների, շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունների եւ օտարերկրյա օգնության միջոցներով ֆինանսավորվող կազմակերպությունների կողմից հարուցված գործով:
Կապալառուները պնդել են, որ իրենց զրկել են ֆինանսավորումից կամ ստիպված են եղել դադարեցնել աշխատանքը Թրամփի գործողությունների եւ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետագա հրահանգի պատճառով, որը սառեցրել է արտաքին զարգացման օգնությունը 90 օրով:
Ալիի որոշման համաձայն՝ պետդեպարտամենտը եւ USAID-ը պետք է մինչեւ փետրվարի 13-ը (մինչեւ չորեքշաբթի կեսգիշեր) վճարեն բոլոր հաշիվ-ապրանքագրերն ու ֆինանսավորման հարցումները:
Երեքշաբթի օրվա արտակարգ լսումների ժամանակ արդարադատության նախարարության իրավաբանը չի կարողացել կոնկրետ տեղեկատվություն տրամադրել այն մասին, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկում Թրամփի վարչակազմը՝ արտաքին օգնության ծրագրերի ֆինանսավորումը վերականգնելու համար:
Շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունների եւ բիզնեսի գծով փաստաբանն ասել է, որ USAID-ից «ոչ մի ուղեցույց» չկա արտասահմանյան օգնության միջոցները ապասառեցնելու համար: Նա ավելացրել է, որ կառավարությունը դեռ պետք է պատշաճ վճարումներ կատարի, նույնիսկ այն պայմանագրերի համար, որոնք չեղարկվել կամ կասեցվել են վերջին մի քանի օրերին։

A US federal judge on Tuesday ordered President Donald Trump’s administration to comply with a temporary order preventing it from pausing foreign assistance funding issued earlier this month, and gave the State Department until Wednesday night to pay all bills for work completed before February 13, CBS News reports.
US District Judge Amir Ali granted a motion to enforce his temporary restraining order from February 13. It required the State Department and the US Agency for International Development (USAID) to restore foreign-assistance funds for contracts and other awards while proceedings continue in a case brought by a group of businesses, nonprofits and organizations that do foreign aid work.
The contractors had argued that they have been cut off from federal dollars or forced to stop their work because of Mr. Trump's executive action—and a subsequent directive from Secretary of State Marco Rubio—that froze foreign development aid for 90 days.
Under Ali's ruling, the State Department and USAID must pay any invoices and drawdown requests owed before February 13 by midnight Wednesday.
At an emergency hearing Tuesday, a Justice Department lawyer was unable to provide specifics on what steps the Trump administration was taking to restore funding for foreign aid programs.
The lawyer for the nonprofits and businesses said there have been "zero directives" from USAID with respect to the unfreezing of foreign assistance funds. He added that the government still has to make payments that are owed, even on contracts that have been canceled or suspended in the past few days.