Օտարերկրյա ներդրողների համար ԱՄՆ կեցության թույլտվության նոր ձեւը կարող է կոչվել Trump card: Այս մասին չորեքշաբթի Fox News հեռուստաալիքի հարցազրույցում հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Ավելի վաղ նա եւ այլ ամերիկացի պաշտոնյաներ նշել էին, որ այս ծրագիրը, որն ի վերջո հնարավորություն կտա ստանալ ԱՄՆ քաղաքացիություն, կարելի է անվանել «ոսկե քարտ»: «Խնդիրն այն է, որ «ոսկե քարտերը» շատ են։ Ես ձեզ կասեմ, թե իմ ժողովուրդն ինչպես է ուզում անվանել դա: Սա խելագարության կհասցնի ձախերին։ Նրանք ցանկանում են դա անվանել Trump card»,- ասել է ԱՄՆ վարչակազմի ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ այս քարտի վաճառքից ստացված ողջ հասույթն ուղղվելու է ԱՄՆ պետական ​​պարտքի մարմանը, որը գերազանցում է աստղաբաշխական 36 տրլն դոլարը։ «Այս ամենը կուղղվի պարտքի մարմանը»,- ասել է Թրամփը: «Մենք շատ քիչ պարտք կունենանք»։ Նախագահը հիշեցրել է, որ կեցության թույլտվությունը նախատեսվում է վաճառել 5 մլն դոլարով։ «Ենթադրենք, մենք վաճառում ենք դրանցից մեկ միլիոնը, սա 5 տրլն դոլար կկազմի»,- հայտնել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Թրամփն ընդգծել է նաեւ, որ եթե ԱՄՆ իշխանությունները լուրջ պահանջներ ունենան օտարերկրացիների նկատմամբ, որոնք կգնեն այդ քարտերը, գումարը կվերադարձվի նրանց, եւ այդ անձինք կարտաքսվեն արտերկիր։ Բնականաբար, նրանք, ովքեր ցանկանում են գնել այդ քարտերը, «պատշաճ կերպով կստուգվեն» ամերիկյան հետախուզական գործակալությունների կողմից, ավելացրել է նախագահը։
Նախատեսվում է, որ նոր քարտը կփոխարինի օտարերկրյա ներդրողների համար ԱՄՆ-ում կեցության թույլտվության տրամադրման ծրագրին, որը հայտնի է որպես EB-5։

Новая форма вида на жительство в США для иностранных инвесторов может получить название Trump card. Об этом сообщил в выпущенном в среду в эфир интервью телекомпании Fox News президент США Дональд Трамп.
Ранее он и другие американские должностные лица говорили, что эта программа, в перспективе дающая возможность получить и гражданство США, может быть названа «золотой картой» (gold card). «Проблема в том, что «золотых карт» много. Скажу вам, как ее хотят назвать мои люди. Это сведет с ума  левых. Они хотят назвать ее Trump card», - отметил глава администрации США.
Он подчеркнул, что все средства, выручаемые от продажи этой карты, будут направляться на погашение национального долга США, превышающего астрономическую сумму в $36 трлн. «Все это пойдет на погашение долга, - сказал Трамп. - У нас будет очень небольшой долг». Президент напомнил, что этот вид на жительство предполагается продавать за $5 млн. «Скажем, мы продадим их миллион. Это $5 трлн», - констатировал хозяин Белого дома.
Трамп также подчеркнул, что в случае появления у властей США каких-то серьезных претензий к иностранцам, покупающим эти карты, деньги им будут возвращены, а сами эти лица будут выдворены за рубеж. Естественно, желающие купить эти карты будут «надлежащим образом проверены» американскими спецслужбами, добавил президент.
Планируется, что новая карта заменит программу предоставления вида на жительство в США для иностранных инвесторов, известную как EB-5.