Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է ԱՄԷ նախագահ շեյխ Մուհամմադ Բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից։
ԱՄԷ նախագահը ողջունել է Հանրապետության նախագահին՝ շնորհակալություն հայտնելով Աբու Դաբիում անցկացվող Ամենամյա ներդրումային համաժողովին մասնակցության համար։ Շեյխ Մուհամմադ Բին Զայեդ Ալ Նահյանն ընդգծել է, որ նման բարձր մակարդակի այցերը վկայում են երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների և փոխադարձ վստահության ամրապնդման մասին։
Իր հերթին, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և հրավերի համար՝ նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկկողմ կապերն ապրել են շարունակական զարգացում. որպես դրա վառ օրինակ նա նշել է, այդ թվում՝ ՀՀ և ԱՄԷ միջև շաբաթական իրականացվող շուրջ 30 ուղիղ ավիաչվերթների հանգամանքը։
Հանդիպման ընթացքում նախագահները քննարկել են տարբեր բնագավառներում, մասնավորապես՝ ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներում, փոխշահավետ համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունները։ Ներդրումային միջավայրի խթանման և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացումն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով անդրադարձ է կատարվել անհրաժեշտ քայլերի ակտիվացմանը։
Նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել ԱՄԷ ձեռքբերումները տարբեր ոլորտներում՝ ընդգծելով, որ երկիրն օրինակելի է զարգացման իր մոտեցումներով և ռազմավարական տեսլականով։ Նա նաև նշել է, որ Աբու Ամենամյա ներդրումային համաժողովն արդյունավետ հարթակ է պետությունների ու գործարար համայնքների ներկայացուցիչների, ներդրողների և ոլորտային կազմակերպությունների միջև կապերի ստեղծման և արդյունավետ փոխգործակցության խթանման համար։
Հանդիպման ավարտին նախագահները վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակել խորացնել երկկողմ հարաբերությունները և բացահայտել նոր համագործակցային հնարավորություններ՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։

During his working visit to the United Arab Emirates (UAE), Armenian President Vahagn Khachaturyan met with UAE President Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, Armenian News-NEWS.am was informed by the Armenian president's office.
The UAE resident welcomed the resident of Armenia and expressed his gratitude for participating in the Annual Investment Meeting held in Abu Dhabi. Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan emphasized that such high-level visits reflect the strengthening of friendly relations and mutual trust between the two countries.
In turn, President Vahagn Khachaturyan thanked him for the warm reception and invitation, noting that since the establishment of diplomatic relations between Armenia and the UAE, bilateral ties have seen continuous development. And as a vivid example of this, he pointed to the approximately 30 direct weekly flights between Armenia and the UAE.
During the meeting, the presidents discussed opportunities to expand mutually beneficial cooperation in various fields, particularly in infrastructure and energy. They also addressed the need to intensify necessary efforts to promote the investment environment and implement joint initiatives more effectively.
President Khachaturyan praised the UAE’s achievements in various sectors, highlighting the country’s exemplary development strategies and strategic vision. He also noted that the Abu Dhabi Annual Investment Meeting is an effective platform for fostering connections and promoting cooperation between state and business representatives, investors, and sectoral organizations.
At the conclusion of the meeting, the presidents reaffirmed their readiness to continue deepening bilateral relations and to explore new avenues of cooperation across all areas of mutual interest.