ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կցանկանար ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը երկարաժամկետ լուծում գտնել, որը հակամարտության երկու կողմերից շաբաթական 5000 մարդու մահվան չի հանգեցնի, Fox News-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսը։
Երբ Վենսին հարցրել են՝ որ փուլում են Ռուսաստանի և Ուկրաինայի բանակցությունները, նա պատասխանել է, որ «Ռուսաստան-Ուկրաինա հակամարտության լուծման առաջին և անհրաժեշտ քայլը նրանցից յուրաքանչյուրին ստիպելն է, որ հանդես գան խաղաղության առաջարկով»։
«Եվ դա իրականում տեղի ունեցավ։ Ուկրաինացիներն ասացին. «Սա հենց մեր ուզածն է»։ Ռուսներն ասացին. «Սա հենց մեր ուզածն է», և հիմա դիվանագիտության գործն է փորձել ինչ-որ կերպ մերձեցնել երկու կողմերին։ Որովհետև ռուսների և ուկրաինացիների ցանկությունների միջև սարերի ու ձորերի տարբերություն կա»,-նշել է ԱՄՆ փոխնախագահը։
Նա նշել է, որ Եվրոպայում շատերը կասեն, որ միշտ չէ, որ համաձայն են Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունների և գործողությունների հետ, բայց նախագահը միակ մարդն է, որն ի զորու է երկու կողմերից էլխաղաղության համաձայնագիր ստանալ։
«Որովհետև այս տղաները նույնիսկ չէին խոսում՝ ո՛չ միմյանց, ո՛չ էլ որևէ մեկի հետ։ Նրանք պարզապես վիճում էին։ Այսքան բան։ Եվ այսպես, մենք առաջին քայլն ենք արել։ Մենք խաղաղության առաջարկ ենք պատրաստել և այն ներկայացրել, և մենք առաջիկա 100 օրվա ընթացքում տքնաջան աշխատելու ենք՝ այդ տղաներին միավորելու համար», - հավելել է Վենսը։

US President Donald Trump would like to bring the Russia-Ukraine conflict to a long-term solution in which 5,000 people are not killed every week on both sides of the conflict, US Vice President JD Vance said in an interview with Fox News television.
When asked where Russia and Ukraine are in the negotiations, Vance said that “the first and necessary step to resolving the Russia-Ukraine conflict is to get each of them to come forward with a peace proposal.”
"And that did happen. The Ukrainians said, 'This is what we want.' The Russians said, ‘This is what we want,’ and now the job of diplomacy is to try to somehow bring these two sides together. Because there is a very big gap between what the Russians want and what the Ukrainians want," the US vice-president said.
According to him, many people in Europe will say that they don't always agree with Donald Trump's statements and actions, but he is the only one who could get a peace agreement from both sides.
"Because these guys weren't even talking - not to each other or anybody else. They were just fighting. That's all it was. So we took the first step. We've drafted a peace proposal and we've published it, and we're going to work very hard over the next 100 days to try to bring these guys together," Vance added.