ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ պատրաստ է մեկնել Իրան՝ գնահատելու այնտեղ ստեղծված իրավիճակը՝ Իսրայելի կողմից Նաթանզի միջուկային համալիրի վրա լայնածավալ ռազմական հարվածներից հետո։
ԱԷՄԳ-ի կառավարիչների խորհրդին ուղղված հայտարարության մեջ Գրոսին, հղում անելով Իրանի իշխանություններին, նշել է, որ Իրանի մյուս հիմնական ուրանի հարստացման կենտրոնը՝ Ֆորդոն, չի վնասվել, ինչպես նաև Սպահանում գտնվող մեկ այլ միջուկային օբյեկտ։ Նա հավելել է, որ Նաթանզում ճառագայթման բարձր մակարդակ չկա։
«Ես համապատասխան մարմիններին տեղեկացրել եմ իմ պատրաստակամության մասին՝ հնարավորինս շուտ մեկնելու՝ իրավիճակը գնահատելու և Իրանում միջուկային զենքի անվտանգությունն ու չտարածումն ապահովելու համար», - Reuters-ը մեջբերել է ԱԷՄԳ-ի ղեկավարի խոսքերը։
Նա չի նշել, թե որքան վնաս է հասցվել Նաթանզին կամ օբյեկտի որ մասերն են վնասվել։ Օբյեկտը ներառում է ուրանի հարստացման մեծ ստորգետնյա կայան և փոքր վերգետնյա փորձնական հարստացման կայան։
«Չնայած ներկայիս ռազմական գործողություններին և լարվածության աճին, պարզ է, որ Իրանի, Իսրայելի, ամբողջ տարածաշրջանի և միջազգային հանրության համար միակ կայուն առաջընթացի ուղին երկխոսության և դիվանագիտության վրա հիմնված ուղին է՝ խաղաղություն, կայունություն և համագործակցություն ապահովելու համար», - ասաց Գրոսին։

International Atomic Energy Agency (IAEA) director general Rafael Grossi said on Friday he was ready to travel to Iran to assess the situation there after Israel carried out widespread military strikes that hit the sprawling nuclear complex at Natanz, Reuters reports.
In a statement to a meeting of the IAEA Board of Governors, Grossi said the other main enrichment centre in Iran, Fordow, was not hit and neither was another nuclear facility in Esfahan, citing Iranian authorities.
“I have indicated to the respective authorities my readiness to travel at the earliest to assess the situation and ensure safety, security and non-proliferation in Iran,” Grossi said.
He did not say what the extent of the damage at Natanz was or what parts of the site were hit. The site includes a vast underground uranium enrichment plant and a smaller, above-ground pilot enrichment plant.
“Despite the current military actions and heightened tensions, it is clear that the only sustainable path forward - for Iran, for Israel, the entire region, and the international community - is one grounded in dialogue and diplomacy to ensure peace, stability, and cooperation,” Grossi said.